fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nowoczesne systemy wentylacji pomieszczeń

Nowoczesne systemy wentylacyjne stanowią rozwiązanie szeregu problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, izolacją cieplną i akustyczną pomieszczeń mieszkalnych i biurowych, dopływem świeżego powietrza, usuwaniem „odpadów”, a także dobór sprzyjających warunków wilgotności i temperatury wewnętrznej. Istnieje błędna opinia, że ​​klimatyzatory domowe (Split-system) dostarczają do pomieszczenia świeże powietrze, ale tak nie jest. W większości przypadków klimatyzatory po prostu przepuszczają powietrze przez siebie, chłodząc je lub ogrzewając w przejściach o określonej temperaturze, odfiltrowując duże cząstki kurzu i nieprzyjemne zapachy. (materiały do przygotowania na uprawnienia budowlane)

nowoczesny system wentylacji
nowoczesny system wentylacji

Klasyfikacja systemów wentylacyjnych

Wyróżnia się następujące rodzaje systemów wentylacyjnych:

W zależności od metody przepływu powietrza:

  1. z naturalnym impulsem (wentylacja naturalna);
  2.  z impulsem mechanicznym (wentylacja wymuszona).

W zależności od miejsca docelowego:

  1. wymuszona wentylacja;
  2. wentylacja wyciągowa;
  3. kombinowana wentylacja.

Wymuszona wentylacja

W przypadku, gdy naturalna wentylacja nie jest w stanie zapewnić wymaganej wymiany powietrza, stosowane są systemy wentylacyjne z mechaniczną indukcją. Dzięki zastosowaniu w obwodach różnych urządzeń, takich jak wentylator, wymiennik ciepła, filtr itp., Przepływ powietrza porusza się niezależnie od warunków pogodowych. Ponadto, wymuszony układ jest w stanie oczyścić, ogrzać lub schłodzić dostarczane powietrze, aby regulować natężenie przepływu. Sztuczne systemy wymiany powietrza są dość skuteczne, ale droższe w obsłudze i zależą od dostaw energii elektrycznej. Instalacje przymusowe są wyposażone w automatyczne sterowanie. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Lokalna i ogólna wentylacja typu wymiennego

System wentylacyjny obsługujący określony obszar w pomieszczeniu to lokalna wentylacja. Miejscowa wentylacja zapewnia świeże powietrze w określonym miejscu w pomieszczeniu, na przykład – w miejscu pracy, podczas gdy lokalna wentylacja wyciągowa działa w celu usunięcia zanieczyszczonego powietrza w miejscach jego koncentracji. Wykorzystanie lokalnych systemów wentylacyjnych jest głównie przemysłowe, jako wariant domowego zastosowania lokalnej wentylacji wyciągowej – wyciąg z kuchenki. (testy uprawnienia budowlane)

Układy wentylacyjne skumulowane i monoblokowe

Kompozytowy system wentylacyjny to pojedyncze elementy i urządzenia do wentylacji, zmontowane według schematu w jeden system. Zaletą takiego systemu wentylacji jest to, że można go zmontować z blokami i urządzeniami indywidualnego wyboru oraz dla różnych celów i powierzchni. (o egzaminie na uprawnienia budowlane)

Dzięki monoblokowemu systemowi wentylacji wszystkie urządzenia i elementy procesu są skoncentrowane w jednym pakiecie (monoblok), wyposażonym w izolację akustyczną. Zestaw urządzeń w instalacji monoblokowej może być inny, ale często występuje rekuperator ciepła. Wśród zalet – łatwość i szybkość instalacji systemu wentylacji, minimalne materiały eksploatacyjne, niski poziom hałasu. Wszystkie urządzenia są montowane i testowane na etapie ich produkcji, więc systemy monoblokowe są dość skuteczne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com