fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak wiadomo wciąż podejmowane są działania w celu usprawnienia różnych procedur. Dotyczy to także Prawa budowlanego (egzamin na uprawnienia budowlane). I tak 15 kwietnia 2019 roku weszła w życie nowelizacja dotycząca naprawy przepisów związanych z uprawnieniami budowlanymi. Istotnie, wyrok Trybunału Konstytucyjnego głosił, iż dotychczasowe przepisy nie były zgodne z prawem. Co więcej w nowelizacji znalazły się formalne zmiany w klasyfikacji oraz nazewnictwie uprawnień budowlanych kolejowych.

Nowelizacja Prawa budowlanego

Nowa definicja uprawnień budowlanych w specjalności kolejowej

W przypadku ww. specjalności wiążące się z nią przepisy były dość zawiłe. Poza tym dawna definicja dotycząca uprawnień budowlanych w specjalności kolejowej była niejasna i skomplikowana. Dlatego też w rzeczonej nowelizacji znalazła się bardziej logiczna definicja tej specjalności. Istotnie, znajdziemy w niej dokładnie wymienione specjalności uprawnień budowlanych (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Dodatkowo obecna definicja specjalności kolejowej nie zawiera dodatkowych, często zbędnych podziałów.

Zakresy specjalności kolejowej dawniej

Godnym uwagi jest fakt, że w Rozporządzeniu wykonawczym, który odnosi się do samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie ww. specjalność została podzielona na dwa odmienne zakresy. Pierwszym z nich była specjalność kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych. Z kolei drugą była specjalność kolejowa w zakresie sterowania ruchem kolejowym. Poza tym dla każdego zakresu wskazywało się zupełnie różne kierunki studiów (egzamin na uprawnienia architektoniczne). W związku z tym definicja ww. specjalności była niejasna. Istotnie, wynikało z niej, że istnieją dwie odrębne specjalności. Takiej informacji nie znajdziemy natomiast w Prawie budowlanym.

Ujednolicenie prawnych unormowań specjalności kolejowej

W świetle przedstawionych powyżej informacji jasno wynika, że ówczesne Rozporządzenie było niezgodne z ustawą Prawo budowlane. Dlatego też tak ważne było wprowadzenie ujednolicenia w tym zakresie. Od 15 kwietnia 2019 roku w ustawie znajduje się zapis, który wprowadza specjalności uprawnień budowlanych kolejowych. Są nimi specjalność kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych. Jak również specjalność kolejowa w zakresie sterowania ruchem kolejowym (uprawnienia architektoniczne – egzamin). Choć nowelizacja znacznie ułatwiła sprawę w tym zakresie, to jednak nadal nie wiadomo, jak potraktuje się osoby z uprawnieniami nadanymi przed jej wprowadzeniem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com