fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Geometryczne umieszczenie osi w niwelatorze

Wierzchni element instrumentu kręci się wokół osi pionowej O-O, na którą inaczej mówi się osią główną. Najważniejszy warunek geometryczny, jaki musi spełniać niwelator, to to, że oś lunety musi znajdować się równolegle do osi libeli. (uprawnienia budowlane kontakt) Oś libeli pudełkowej musi zostać trzymana równolegle do osi obrotu. Kontrolujemy to w ten sposób:

Niwelator
Niwelator

Śrubami nastawczymi przeprowadzamy pęcherzyk libeli w miejsce zerowe. Obkręcamy instrument o całe 180° i jeśli po obkręceniu pęcherzyk wciąż umiejscowiony jest w miejscu zerowym, to warunek jest zakończony pomyślnie. Inaczej, obracając śrubami rektyfikacyjnymi libeli pudełkowej, odprowadzamy pęcherzyk w stronę miejsca zerowego na wysokość połowy wysunięcia. Pozioma siatka krzyża nitek lunety musi być umieszczona na krzyż do osi centralnej niwelatora. Kontrolujemy to w taki sposób:

Ustawiamy oś instrumentu w pionie, umieszczamy łatę w odstępie od 50 do 70 metrów od niwelatora, celujemy na nią lunetę, żeby wizerunek łaty znajdował się na obrzeżu pola widzenia. (uprawnienia budowlane 2021) Wtedy tworzymy odczyt.

Obrót śruby leniwej

Obrotem tej śruby zmieniamy miejsce obrazu łaty na inny, końcowy skraj pola widzenia lunety i ponownie odczytujemy to co wyszło. Dwa wyniki muszą być identyczne. Inaczej, przy skorzystaniu ze śrub rektyfikacyjnych krzyża nitek warto odwrócić diafragmę z krzyżem nitek w ten sposób, by stworzone pomiary stały się identyczne. (uprawnienia budowlane program)

Oś libeli rurkowej musi być symetryczny co do osi celowej lunety, a skontrolowanie warunku najważniejszego robi się tak:

Po wskazaniu dwóch miejsc A oraz B, jakie znajdują się w odległości od siebie stu metrów, umieszczamy w centralnej części członu AB niwelator, poziomując go przy skorzystaniu z libeli pudełkowej, natomiast w miejscach A oraz B umieszczamy łaty niwelacyjne. Wtedy ustawiamy lunetę na łatę A, a śrubą elewacyjną ustawiamy libele rurkową do poziomu i odczytujemy wynik na łacie NA. Później ustawiamy lunetę na łatę w miejscu B i już po wyprowadzeniu pęcherzyka libeli do przykrycia się odczytujemy wynik NB. Potem transportujemy niwelator na inne miejsce w pobliżu punktu A, i po spoziomowaniu go libelą pudełkową, znowu tworzymy obliczenia, po kolei poziomując wszystkie libelę przy skorzystaniu ze śruby elewacyjnej i robiąc pomiary na łatach. Z tych właśnie pomiarów, jakie otrzymaliśmy, określamy błąd. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Kompensator niwelatora

Koni 0,25 pracuje w trakcie nachylenia osi lunety w odległości 10. Zanim zaczniemy oględziny, warto jedynie oszacować spoziomowanie pełnego instrumentu przy użyciu śrub nastawczych spodarki wedle libeli pudełkowej. Jej trafność zapewnia sprawne chodzenie kompensatora podczas oględzin.

Niwelacje geometryczną da się tworzyć sposobem niwelacji „z wewnątrz” lub niwelacją „do przodu”. W trakcie tej pierwszej, niwelator warto umieścić w takich samych odstępach wśród miejsc A oraz B i oś celową instrumentu sprowadzamy do umieszczenia poziomego. Kolejno, ustawiając jeden po drugim do miejsc A oraz B i wyczytujemy wyniki. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

W miejscach A oraz B umieszczamy pionowo łaty niwelacyjne. Rozbieżności Ah wysokości miejsc A i B uzyskamy zaraz przez zniwelowanie odczytów. Jak niwelację tworzymy w stronę od miejsca A do B, to wtedy łatę w miejscu A nazwiemy wstecz, a w B do przodu.

Sposób niwelacji

Sposób niwelacji robimy tak, że niwelator umieszczamy w taki sposób, żeby okular był umieszczony na pionie ponad miejscem A. Sprowadzamy oś celową w umiejscowienie poziome, sprawdzamy rosłość instrumentu i odczytujemy wynik b na łacie na przód. Zazwyczaj rzędne miejsc lepiej jest mierzyć, kiedy wcześniej zmierzyliśmy rzędne Ht horyzontu instrumentu. Metoda ta jest popularna w praktyce budowniczej, kiedy tworzy się pomiar rosłości kilku miejsc z jednego miejsca. (program egzaminu na uprawnienia)

W przypadku niwelatora długiej odległości, przykładowo w trakcie robienia profilu długiego drogi, niwelowaną linię AC rozszczepia się na człony, jakie niweluje się z późniejszych miejsc pracy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com