fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W ww. specjalności występuje podział na trzy zakresy: sanitarny, elektryczny oraz telekomunikacyjny (program z aktami na uprawnienia budowlane). Skupmy się najpierw na uprawnieniach w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji, urządzeń telekomunikacyjnych bez ograniczeń. Dają one możliwość projektowania obiektów budowlanych, kierowania robotami budowlanymi obiektów związanych z telekomunikacją przewodową infrastruktury telekomunikacyjnej oraz telekomunikacją bezprzewodową i towarzyszącej jej infrastrukturze.

Z kolei uprawnienia te w zakresie ograniczonym do projektowania obiektów i kierowania robotami budowlanymi dotyczą tylko lokalnych linii i instalacji.

Jeżeli ktoś posiada uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji, urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Jak również wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń może wówczas projektować obiekty oraz kierować robotami budowlanymi obiektów. Czynności te mieszczą się w zakresie sieci oraz instalacji cieplnych, gazowych, wentylacyjnych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Instalowanie przyłączy

Chcąc zajmować się wykonywaniem przyłączy oraz instalowaniem urządzeń wyłącznie w obiektach o kubaturze 1000m3 (ograniczony zakres), musi posiadać odpowiednią specjalność. Pozwalają na to uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji, urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych, kanalizacyjnych.

Zakres sieci w uprawnieniach budowlanych

Posiadanie uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych bez ograniczeń daje wiele możliwości. Umożliwia przede wszystkim projektowanie obiektów budowlanych i kierowanie robotami budowlanymi w poszczególnych zakresach. Są to zakresy: sieci, instalacji i urządzeń elektryczne i elektroenergetycznych oraz sieci, instalacji i urządzeń kolejowych (egzamin na uprawnienia budowlane). Ponadto zakresy obejmują: sieci, instalacje i urządzenia trolejbusowe, sieci trakcyjne metra, instalacje i urządzenia technicznego zasilania. W tym również w sieci kolejowych trolejbusowych i tramwajowych sieci trakcyjnych oraz sieci trakcyjne metra i elektrycznego ogrzewania rozjazdów.

Istotnie uprawnienia w specjalności w zakresie ograniczonym dotyczą przyłączy i instalacji (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane). Ich napięcie musi wynosić do 1kV w obiektach budowlanych o kubaturze nieprzekraczającej 1000 m3.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com