fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nieodpowiedni dobór pompy ciepła

Kiedy pompa zostanie nieodpowiednio dobrana, w takiej sytuacji konsekwencje mogą być dwojakie. W sytuacji, gdy zostanie dobrana pompa o zbyt słabej mocy, niż wynika ona z zapotrzebowania na ciepło budynku, pompa nie będzie w stanie radzić sobie samodzielnie w wyższej temperaturze niż -10°C. To sprawi, że nastąpi większe zużycie elektrycznej energii dogrzewając się przy zastosowaniu grzałek, bądź też koszty zużycia konwencjonalnego paliwa zwiększą się. To wpłynie bezpośrednio na wyższy poziom kosztów związanych z ogrzewaniem w ciągu roku. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Nieodpowiedni dobór pompy ciepła
Nieodpowiedni dobór pompy ciepła

Pompa o zbyt dużej mocy

Dobierając pompę ciepła o zbyt dużej mocy sprawi to, że szybciej się ona zużyje, a zatem jej żywotność będzie krótsza. Sprężarki w pompie, które stanowią nijako jej serce po uruchomieniu powinny wykonywać pracę przez pewien okres czasu, zanim przestaną pracować. Każda ze sprężarek zaprojektowana jest na określoną ilość cykli związanych z włączeniem i wyłączeniem się. Pompa posiadająca zbyt dużą moc, kiedy będzie mieć do czynienia z wyższymi zewnętrznymi temperaturami, w ciągu dnia może często włączać się i wyłączać, a jej praca być bardzo krótka. To prowadzi do znacznego skrócenia się poziomu żywotności takiej sprężarki. Aby zniwelować to zjawisko należy dobrać do systemu większy cieplny bufor co spowoduje, że czas pracy oraz częstotliwość włączania się sprężarki ulegnie stabilizacji. Jednak zbyt duży bufor także niesie niekiedy negatywne skutki.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Określenie energetycznego zapotrzebowania budynku

Do najbardziej wiarygodnej oraz dokładnej metody związanej z określeniem energetycznego zapotrzebowania budynku zalicza się energetyczny audyt. W czasie przeprowadzania audytu energetycznego wykonuje się wiele pomiarów i wyliczeń, i na tej podstawie przygotowuje się raport. Opierając się o zapisy w raporcie można dobrać odpowiednią pompę ciepła. Metoda energetycznego audytu wiąże się z kosztami, jednak patrząc na to, że taka inwestycja uchroni nas od konsekwencji związanych z nieodpowiednim wyborem pompy, rozwiązanie to przynosi korzyść. Energetyczny audyt da nam gwarancję, że grzewcze rozwiązanie będzie jak najlepiej dopasowane do potrzeb budynku, a koszty związane z eksploatacją będą generowane na jak najniższym poziomie. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Inne metody związane z określeniem zapotrzebowania budynku na ciepło

Chcąc określić zapotrzebowanie na ciepło budynku korzysta się z wielu prostych metod, które pozwalają nam je określić.  (uprawnienia budowlane program)  Jednak niekiedy proste metody okazują się zgubne i w konsekwencji prowadzą do doboru nieodpowiedniej pompy. Im większą ilość informacji uda nam się zebrać odnośnie budynku, tym wyliczenia będą dokładniejsze a dobrana pompa przyniesie w ogrzewaniu oszczędności. Producenci, jacy są wiodący na rynku pomp ciepła mają swoje kalkulatory wewnętrzne, i na ich podstawie pomagają swoim klientom dobrać odpowiednią pompę do potrzeb. Chcąc skorzystać jednak z darmowych wyliczeń zapotrzebowania na ciepło można skorzystać z kalkulatora pokroju cieplo.app . Należy mieć na uwadze jednak, że jest to darmowe narzędzie, dlatego też otrzymane wyniki niekoniecznie pokryją się ze stanem faktycznym. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com