fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nawierzchnia znajdująca się pomiędzy drzewami

Dla inwestorów często drzewa na działce są kłopotem, a inni traktują je jako elementy wzbogacające projekt budowlany. W czasie tworzenia projektu nawierzchni, jaka znajduje się wokół drzew, a także podczas przeprowadzania budowlanych prac należy stosować kilka ważnych zasad. Niezadrzewiona działka sprawia, że projektant oraz inwestor są w posiadaniu absolutnej dowolności odnośnie ukształtowania bryły budynku i lokalizacji jego. Problem nie jest tu także zagospodarowanie działki wokół budynku. Dobranie brukowanej nawierzchni w tym wypadku ogranicza się tylko dookreślenia kształtu, faktury, koloru kostki oraz dodatkowych elementów. Pozostaje już tylko wymyślić odpowiedni układ nawierzchni, co wykonuje projektant bądź ustala on takie kwestie z inwestorem i jego oczekiwaniami.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Nawierzchnia znajdująca się pomiędzy drzewami
Nawierzchnia znajdująca się pomiędzy drzewami

Projektowe wytyczne

Aby drzewo na tarasie dobrze rozwijało się należy zastosować wytyczne, które obejmują projekt. Przede wszystkim drzewo potrzebuje wody i powietrza, jakie będzie docierać do korzeniowego systemu.   (program egzaminu na uprawnienia)  Brukowana nawierzchnia na powierzchni tarasu nie może więc być doprowadzona aż do pnia. Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, gdzie bruk ma swoje zakończenie około 1 metra od drzewa. To pozwoli w przyszłości zapobiec podnoszeniu się nawierzchni w związku z rozrastającym się korzeniowym systemem. Kiedy nawierzchnia musi zostać doprowadzona bardziej do pnia, w takim wypadku warto w tych fragmentach zastosować ażurowy rodzaj kostki, albo ażurowe płyty. Krawędź w tym wypadku wykańcza się tak samo, czyli za pomocą obrzeża albo krawężnika.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Napowietrzanie gleby

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów dodatkowych mających na celu napowietrzyć glebę oraz dostarczyć jej odpowiedni poziom wilgoci. Najprostszym sposobem jest wkopanie jutowych rękawów w ziemię, które wypełnia się keramzytem. Nawierzchniowe spadki kieruje się w stronę pnia. W czasie przeprowadzania prac nie odcina się grubych korzeni. Roślina w takim wypadku może osłabić się, a jej stabilność może zostać zagrożona. Unika się również zmian w poziomie gruntu w sąsiedztwie pnia. Kiedy jednak jest to konieczny zabieg, trzeba przestrzegać reguł, jakie są podstawowe. Poniesienie poziomu gruntowego wpływa na pogorszenie się gazowej wymiany oraz na gorszy dostęp drzewa i korzeni do wody. W konsekwencji korzenie mogą zamierać albo gnić.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Zabezpieczenie drzew podczas budowy

Chcąc zabezpieczyć drzewo przed pracami budowlanymi podstawą jest osłonięcie jego pnia. Do tego celu zwykle stosuje się osłony z desek, jakie przewiązuje się drutem. Bardzo dobrze chronią one przed kolizjami nawet z ciężkim rodzajem budowlanego sprzętu. Inną kwestią jest ochrona korzeniowego systemu od przesuszenia albo przemarznięcia podczas przeprowadzania ziemnych prac. Oznacza to, że prace obok korzeni drzew wykonywać powinno się jak najszybciej, a korzenie, które są odsłonięte okrywać powinno się jutową tkaniną i warstwą torfu. Bezwzględnie nie można składować pod drzewem budowlanych materiałów. Cement, gruz czy wapno może negatywnie wpłynąć na glebę.   (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com