fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Torkretowanie

W sytuacji kiedy mieszankę betonową nanosimy na ścianę albo część budowlaną stworzoną dawno temu i zależy nam na świetnym wiązaniu świeżego betonu z płaszczyzną, używamy nakładanie betonu poprzez natrysk, co inaczej zwie się torkretowaniem. Sposobem tym robi się też nieduże części betonowe zbrojone mocną siatką. (uprawnienia budowlane kontakt)

Nakładanie betonu natryskiem
Nakładanie betonu natryskiem

Metoda robienia odgrzybienia jest zależna od poziomu porażenia. W przypadku porażenia płaszczyznowego pod postacią pleśni warto drewno jedynie wysuszyć, wyczyścić i nałożyć grzybobójcze preparaty. Jak grzyb przeszedł w drewno na pokaźną głębokość, warto zdeformowany rząd zlikwidować aż nie dotrzemy do drewna zdrowego. Tynki warto zrobić na odległości 50cm wokół grzybni. Ziemię poniżej podłogi likwiduje się na głębokość 30cm pod widzialny grzyb. W punk zlikwidowanej ziemi zasypuje się piasek połączony z prawidłowymi do tego preparatami grzybobójczymi jakie nadają się do odkażania. Widoczne części murów płaszczyznowych też traktuje się preparatem grzybobójczym. (uprawnienia budowlane 2021)

Odpowiednie impregnaty

Odpowiednimi impregnatami chroni się również drewno świeżo powstałe jak i to zrobione dawniej. Drewno mokre, jakiego nie mamy możliwości obsuszyć, traktuje się preparatami grzybobójczymi, a drewno jedynie delikatnie zmoczone, preparatami solowymi, a te zupełnie suche – preparatami emulsyjnymi czy olejnymi. (uprawnienia budowlane program) Najważniejsze jednak będzie zlikwidowanie przyczyny tej wilgoci i zająć się nieprzerwaną cyrkulacją świeżego powietrza. Suche, rozstawione w wietrznym punkcie drewno nie będzie łatwym celem dla grzybów.

Mieszanka betonowa

Mieszankę betonową w workach otwiera się pod powierzchnią wody albo blisko tafli, żeby nie doszło do wypłukania cementu. Zamieniając pojemniki, do betonowania pod powierzchnią wody stosuje się koparki chwytakowe.  Części pionowe, takie jak filary czy mury, o rosłości niższej od 3-5m, nieczęsto spotykanym zbrojeniu i średnicy przekraczającym 40X40cm, betonuje się poprzez rozstawiania masy betonowej od górnej warstwy. Na dole rozmieszcza się na starcie mieszankę luźną, potem tą mocniej zbitą. Mieszankę warto umieszczać poprzez centralny punkt luki, nie po bokach deskowania, bo wtedy nie rozłoży się ona tak jak powinna. Niegrube, rosłe i mocno uzbrojone części betonuje się z boku warstwami o rosłości 1-2m. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Płyty niedużych grubości betonuje się za jednym zamachem całą grubością. Jak leżą one na żebrach, to betonuje się je w tym samym czasie z tymi właśnie żebrami. Pauzy pracownicze w filarach oraz murach da się przeprowadzić na etapie stóp płaszczyznowych i płyt stropowych. Nie aż tak często robi się je pod etapem podciągów albo w stropach grzybkowych pod głowicami.

Betonowanie płyt oraz belek

Beton płyt oraz belek warto zaplanować tak, żeby nie dopuścić do szczelin. Jak nie jest to wykonalne, szczelinę zostawia się w połowie szerokości płyty albo belki w punkcie najniższych naciągnięć ścinających. Szczelina powinna być w pionie. Żeby to osiągnąć, w punktach szczelin rozmieszcza się deski z wycięciami jakie mają za zadanie przepuszczać zbrojenie. Przed ponownym zaczęciem betonowania beton czyści się ze skrawków betonu i oblewa zaczynem cementowym. Zaczynając betonowanie posadzek, umieszcza się zaczynając od desek, jakie określają grubość podstawy. Potem betonuje się co kolejny punkt, żeby w łatwy sposób dało się usuwać deski. Resztę punktów wygładza się wedle płaszczyzn punktów już zabetonowanych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

W stropach monolitycznych albo z nadbetonem płaszczyzny bywają również umieszczane na pełnej rozpiętości konstrukcji przed postawieniem murów kolejnego piętra. (program egzaminu na uprawnienia) Wzdłuż konstrukcji rozmieszcza się stalowe szyny, po jakich rusza się listwa wibracyjna, jaka wygładza beton nakładany pompami albo wysypywany z kubłów. Na wygładzonej płaszczyźnie betonu bywają rozmieszczane dywaniki, jakie zabierają nadwyżkę wody od betonu.  To umożliwia nowy beton wyrównać zacieraczkami, przez co otrzymujemy zupełnie wygładzoną płaszczyznę, na jaką możemy bez czekania montować wykładziny podłogowe.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com