fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wapno

Z tworzyw używanych w pracach tynkarskich do najniebezpieczniejszych do pracy zalicza się wapno. Wapno palone umie poparzyć skórę człowieka. Przez to tynkarze muszą być zaopatrzeni w specjalne okulary, stroje i rękawice. W trakcie tynkowania mechanicznego warto pamiętać, aby w pokoju zawsze znajdował się właściwej długości kawałek węża, przydatny nam do wydłużenia w przypadku ruchu agregatu tynkarskiego. Gwałtowne naprężenie węża potrafiłoby sprowadzić do sytuacji, gdzie zrywa się jego koniec, co mogłoby stworzyć niebezpieczną sytuację dla osób będących blisko. (uprawnienia budowlane kontakt) Po umieszczeniu pompy i przyczepieniu przewodów warto zrobić próbę wodną pełnego sprzętu. Z rezultatów eksperymentów robi się protokół, jaki potem daje się do raportu roboty przyrządów. Złączenie silnika do sieci elektrycznej musi przeprowadzić specjalnie do tego wyszkolony elektromonter. Wyłącznik musi być zawsze okryty właściwą zakrywką. (uprawnienia budowlane 2021) Robota pompy do zapraw bez zakrywek zabezpieczających na kołach zębatych jest niedozwolona.

Najniebezpieczniejsze tworzywo
Najniebezpieczniejsze tworzywo

Rozmieszczanie podłóg

Rozmieszczaniem podłóg nazwiemy wszystko połączone z tworzeniem poziomych rzędów przegród konstrukcyjnych, razem z rozmieszczeniem jej płaszczyzny, czyli rzędów użytkowych. (uprawnienia budowlane program)

W przypadku tworzenia podłóg z tworzyw mineralnych rozróżnia się podłogi o płaszczyznach z kafelek ceramicznych, kamiennych, klinkierowych czy normalnych. Bywają też płaszczyzny bezspoinowe, jakie można uzyskać poprzez naniesienie gładzi cementowej, gipsowej czy lastrykowej. Podłogi o płaszczyźnie z kafelek ceramicznych używa się w obszarach mokrych, gdzie dzieje się wielki ruch. Kafelki rozmieszcza się na rzędzie cementowym 1:3 o obwodzie blisko 2cm. Spoiny muszą widnieć jako prostoliniowe i mieć identyczny obwód. Po rozmieszczeniu kafelek i zgęstnieniu zaprawy, spoiny wypełnia się luźną zaprawą cementową, likwiduje się jej za dużą ilość i oczyszcza. Niewielki kafelki kamionkowe, przywozi się nałożone na arkusze papieru. Kafelki rozmieszcza się na zaprawie papierem w górną stronę. Po związaniu zaprawy papier moczy się i zabiera stamtąd, a spoiny zalewa luźną zaprawą cementową. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podłogi z płytek

Podłogi o płaszczyźnie z kafelek i kafli kamiennych używa się w konstrukcjach do użytku publicznego i w miejscach monumentalnych. Umieszcza się prawie tak samo jak ceramiczne. Kafelki kamienne rozmieszcza się na zaprawie cementowej z dodatkiem mleka wapiennego. Podłogi o płaszczyźnie z cegieł klinkierowych i normalnych rozmieszcza się na powierzchni z betonu okrytej rzędem zaprawy cementowo-wapiennej o proporcjach 1:1:6 o obwodzie 2cm. Powierzchnię kładzie się na skos lub płasko. Spoiny o obwodzie 8mm wypełnia się zaprawą cementową w proporcjach 1:5. Najmocniej popularne są płaszczyzny betonowe zrobione z 3cm gładzi rozmieszczanej na izolacji akustycznej płyty stropowej  albo maksymalnie 15cm rzędzie betonu w przypadku podłóg rozmieszczanych na ziemi. Gładź z zaprawy cementowej o proporcjach 1:3 nanosi się wedle listew kierunkowych, a potem wykańcza na ostro lub gładko. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Jakość zaprawy

Solidność zaprawy kontroluje się poprzez obserwacje i dotknięcie. W sytuacjach, gdzie nie jesteśmy pewni, zarządza się analizę chemiczną. Obwód rzędu sprawdza się w lukach 30mm, tworzonych w tynku aż do samej płaszczyzny. Jak płaszczyzna tynku zbliżona jest do 5000m2, robi się pięć dziur, a na wszystkie zaczęte kolejne 1000m2 robi się nadprogramowe luki. Stykanie tynku do płaszczyzny kontroluje się poprzez opukiwanie. W sytuacjach gdzie nie mamy pewności, robi się badania według norm. Minusy zapisuje się poprzez obserwowanie i mierzenie. (program egzaminu na uprawnienia) Płaszczyzny tynków muszą być równe oraz posiadać kontury podane w planie.

Końcówki przecięcia płaszczyzny tynków muszą stać się liniami prostymi albo zaplanowanymi krzywymi. Naroża dwuścienne wśród przechodzących się płaszczyzn tynków muszą widnieć proste albo równe z widniejącymi w planie konstrukcji. Średnica krzywizna powinna posiadać odchyły dla tynków drugiej oraz trzeciej kategorii 7mm, a dla czwartej 5mm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com