fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Najbezpieczniejsze dostarczenie środków strzałowych

Jak powszechnie wiadomo bezpieczeństwo na placach budowy jest absolutną koniecznością, w szczególności dotyczy to prac wyburzeniowych. Często zdarza się, że na placu budowy muszą znaleźć się materiały wybuchowe, dlatego zapewnienie bezpiecznego transportu jest koniecznością. Odpowiedzialni za tę czynność są osoby zwane strzałowymi. (segregator z aktami prawnymi)

To właśnie oni mają konieczne upoważnienia do transportowania materiałów wybuchowych. Jest ich łatwo rozpoznać, ponieważ na prawym ramieniu zawsze noszą specjalną żółtą opaskę. Obowiązują ich takie przepisy jak noszenie skrzynek ze środkami wybuchowymi, które nie mogą przekroczyć wagi 25 kg. Jest to absolutne maksimum przeznaczone na jedną skrzynkę. Ponadto jeśli jest kilka osób, każda z nich z daną skrzynką, muszą oni zachować odpowiednią odległość między sobą czyli 5 metrów. (program do egzaminu)

Kiedy w końcu nadejdzie moment, w którym wszystkie materiały wybuchowe dostarczone są na swoje miejsce, jedyne co pozostało to odliczanie czasu do wybuchu z bezpiecznej odległości. Trzeba zdawać sobie sprawę, że może dojść do sytuacji, że strzały nie wykonają zaplanowanego wyburzenia. Gdy dojdzie do niewybuchu, na teren wkracza odpowiednio wykwalifikowana osoba, która pozbywa się problemy i od początku inicjuje sekwencję strzałów. Oczywiście nie ma znaczenia ile było niewybuchów, każdy jeden z nich musi być usunięty. (nauka do uprawnień budowlanych)

Kluczowe jest zawsze bezpieczeństwo

Każdy, który jest zobligowany do wykonania takich czynności, musi zabezpieczyć się w osłony bezpośrednie i pośrednie. Może dojść do sytuacji, w której po prostu nie mamy możliwości dotarcia do niewybuchu. Wtedy musimy bardzo precyzyjnie i zręcznie oddzielić go od konstrukcji. Bardzo ważną kwestią jest by podczas transportu niewybuchu absolutnie nie wywozić go poza teren prac strzałowych. Materiały tego typu są niezmiernie ważne. W przypadku niezastosowania się do przepisów, można rzucić pracowników zagrożenie kalectwa, a nawet śmierci. Tak więc głównym zadaniem jest zwiększenia bezpieczeństwa i zmniejszenia ryzyka, że do wybuchu dojdzie przedwcześnie, szczególnie gdy przenoszony jest dany niewybuch. Mimo tego, że nie zadziałał za pierwszym razem, wciąż stwarza duże zagrożenie i może eksplodować w każdej sekundzie. Wszystkie zasady bezpieczeństwa, bez wyjątków muszą być przestrzegane. (testy uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com