fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Murowanie na wycisk

Robi się rozmieszczając cegły od kierunku lewego do prawego. Da się w wyjątkowych wypadkach zarządzić rozmieszczanie w stronę odwrotną. Przy kierunku rozmieszczania z lewej do prawej murarz bierze w prawą rękę cegłę, jak idzie w drugą stronę to w lewą. (uprawnienia budowlane kontakt)

Rząd wozówkowy, w nim zewnętrzne warstwy cegieł umieszcza się tak samo jak w rzędzie główkowym. Folę zapełnia się luźną zaprawą o obszerności rzędu blisko 2.5cm, potem wkłada się do niej cegły nie korzystając z zalewania spoin luźną zaprawą. Masa zaprawy musi być taka, by zaprawa pod przyciskiem cegły zapełniała każdą spoinę, czego kontrolą będzie pojawianie się zaprawy nad płaszczyzną cegły. Metoda ta używana jest przy murowaniu na zaprawie cementowej, jaka nie jest zbyt plastyczna, przez co ciężej jest ruszać po niej cegły i zapełniać spoiny. (uprawnienia budowlane 2021)

Murowanie od lewej do prawej
Murowanie od lewej do prawej

Rząd główkowy

Podczas rozmieszczania rzędu główkowego murarz po rozłożeniu zaprawy zbiera końcówką kielni, jaką ma w prawej dłonie, małą ilość zaprawy i dociska ją do muru wcześniej naniesionej cegły. (uprawnienia budowlane program) W tym samym czasie, nie odkładając kielni, bierze w lewą dłoń nową cegłę i sunie nią po rzędzie zaprawy i przyciska do cegły, pamiętając o odpowiednim poziomie rzędu. Potem murarz zabiera kielnie ze spoiny, bierze jej za duża ilość i umieszcza ją do różnych spoin, gdzie brakuje zaprawy. Środkową warstwę cegieł rozkłada się tak samo. Wozówki środkowe w rzędzie wozówkowym rozmieszcza się tak samo, tylko że zaprawę dociska się do muru rozmieszczonej cegły nie końcówką kielni, tylko jej bocznym elementem. Zasady co do sposobu przeprowadzania prac posiada dokumentacja techniczna budowy. Jak w jej zestawienie wpisuje się plan przebiegu budowy zadanie ułatwia się do przyjęcia sposobu zakładanego w planie. Jak tego planu nie ma, metody murowania rozplanowuje się dzięki planie technicznemu konstrukcji.

Rząd wozówkowy

W rzędzie wozówkowym obie zewnętrzne warstwy wozówek rozmieszcza się identycznie jak wcześniej na widocznym pasie zaprawy, z tym iż murarz umieszcza zaprawę nie na wozówki, a na główki. (akty prawne uprawnienia budowlane) Są one elementem płaszczyzn stykowych. W przypadku ścian o obszerności dwóch cegieł oraz jeszcze obszerniejszych, pojawia się wśród zewnętrznych warstw cegieł nie zapełniona fola. Murarz wtedy zapełnia ją tak, że zaczyna od rozprowadzenia na dnie foli rzędu zaprawy o obszerności dwóch centymetrów, a potem rozmieszcza cegły w foli wraz z regułami wiązania. Folę da się zapełniać połowicznie połówkami, patrząc na to, że większe pustki wśród cegieł, w jakich połówki nie mieszczą się, utrzymuje się odłamkami cegły. Zapełnioną folę zalewa się luźną zaprawą. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Murowanie na pełną spoinę

Podczas murowania na całą spoinę, rozmieszcza się zaprawę stosunkowo blisko zewnętrznych granic ścian tak, by zapełniały spoinę w pełni. Za dużą ilość zaprawy zabiera murarz i rozpościera ją po licu ściany. Podczas robienia murów, od jakich chcę się by były niezwykle wytrzymałe, nie warto zalewać spoin luźną zaprawą, trzeba natomiast nanosić ją o zwykłej masie na pełne płaszczyzny boczne cegieł, by po wciśnięciu zaprawy zapełniła w pełni każdą spoinę. (program egzaminu na uprawnienia)

Rząd główkowy tworzy się tak, że po nanoszeniu zaprawy na murze metodą wcześniej wspomnianą, murarz rozmieszcza na niej cegłę na skos. Potem zwinnym ruchem dociska je do naniesionej cegły, zabierając za dużą ilość zaprawy, jaka zapełnia spoinę poprzeczną. Mniej doświadczony pracownik bierze cegłę jedną dłonią, a drugą pomaga przesunąć je w odpowiedni punkt. Wykwalifikowani pracownicy umieją rozmieszczać bez problemu w tym samym czasie dwie cegły, pracując obiema dłońmi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com