fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pustaki ceramiczne

Badania wykazały sprzyjające wyniki dla murów grubości 41cm dwustronnie tynkowanych z dziurawek poczwórnych oraz podwójnych, ale też dla muru pomorskiego czy z cegły Universal o identycznej grubości. Mówi to nam, że przy dokładnym stworzeniu z odpowiednich materiałów – mur grubości 1,5 cegły z dziurawek albo ceramicznych pustaków potrafi być odpowiedni patrząc na izolację cieplną w klimacie zbliżonym do tego w Warszawie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Mur z ceramicznych pustaków
Mur z ceramicznych pustaków

Rozporządzenie Ministra Budownictwa Miast i Osiedli z czerwca 1952 roku mówi, że ściany zewnętrzne grubości 51 centymetrów z cegły wykonanej z gliny (k=0,99 przy tynku obustronnym) mogą być przez izolację cieplną wymienione, zwłaszcza w budynkach do 3 pięter albo w 3 górnych kondygnacjach wyższych budynków – poprzez ściany z płytami izolacyjnymi, czyli przez:

-ściany z cegły wypalonej z gliny grubości 38cm z tynkiem dwustronnym, okładane od wewnątrz płytami trzcinowymi. Podczas korzystania z płyt, które mają grubość 2,5cm k=0,76. Przy użyciu płyt 2,5cm to minimalna grubość ściany zewnętrznej poddasza mieszkalnego to 1 cegła,

-ściany z cegły wypalonej z gliny grubości 38cm z tynkiem dwustronnym, izolowane od zewnątrz płytami wiórowo-cementowymi. Podczas użycia płyt grubości 5cm współczynnik k=0,83, a płyty grubości 3cm k=0,96. (uprawnienia budowlane 2021)

Minimalna grubość ściany szczytowej, jeśli nie ma założone w krótkim czasie dobudowanie budynku obok, ustala się identycznie jak najmniejszą grubość ściany zewnętrznej.

Styki prętów zbrojenia

Styki prętów zbrojenia mówi się, że powinny zostać spawane. Dla pokazania kontrastu, identyczny słup ze zbrojeniem poprzecznym pg=0,245% może zostać odpowiednio obciążony siłą 33 400 kG, czyli o 12,3% więcej. To obrazuje większą celowość zbrojenia filarów ściennych w kierunku poprzecznym niż w podłużnym. Zgniatanie mimośrodowe wylicza się wedle reguł teorii odkształceń plastycznych, używanej w obliczeniach konstrukcji żelbetowych, ale z modyfikacją wartości paru współczynników. Wzory obliczane bywają dla przekrojów z osią symetrii w płaszczyźnie działania punktu zaginającego.. (uprawnienia budowlane program)

Ściskanie mimośrodowe przy dużym mimośrodzie

W strefie rozciąganej już dawno przed zniszczeniem ukazują się rysy zwłaszcza w spoinach. Wraz ze wzrostem obciążenia rysy powielają się i rozciągają już te obecne. Kiedy wydłużenia w stali rozciąganej osiągną jakiś limit, rysy powiększają się znacząco, wysokość strefy ściskanej przekroju zmniejsza się, po czym przy większym obciążeniu zaczyna się psucie muru. (program egzaminu na uprawnienia) Na starcie zniszczenia w strefie zgniatanej dochodzą do wartości wytrzymałości muru na ściskanie przy odginaniu, a zbrojenie ściskane osiąga swoje ostateczne naciągnięcie. W naszym kraju w dzielnicach zachodnich już dawno ustalono grubość ścian zewnętrznych z pełnej cegły równą 1,5cegły jako odpowiednia w budynkach mieszkalnych i im podobnych ze względów izolacji cieplnej. Takiej ścianie grubości 38cm wraz z tynkiem dwustronnym równa się współczynnik przewodności cieplnej k – 1,23 kcal/m2h °C. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Domy w Warszawie

W stolicy ustalono przed wojną jako odpowiednią grubość ściany zewnętrznej z pełnej cegły 55cm, co równa się doliczeniu dwustronnego tynku k=0,93.

Górne piętra niektórych domów w Warszawie wykonywano z dziurawki grubości 1,5cegły, czyli 41cm z tynkiem dwustronnym, o wartości izolacji cieplnej k=1,03. Ściany takie były odpowiednie w miejscach zasłoniętych przed wiatrem, ale wykazywały czasem ujemne strony, kiedy były wystawione na mocne wiatry i deszcze ukośne. Braki te uwypuklały się zwłaszcza (przemarzanie, zacieki), kiedy od murów używano tylko jednego typu dziurawek, zazwyczaj był to taki z podłużnymi otworami, zamiast wymaganych dwóch typów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com