fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż drzwi

Montaż drzwi nie jest łatwy, z reguły przyczyną niezadowolenia klientów jest błędny montaż. Przyjrzyjmy się temu tematowi i zapoznajmy się z prawidłowym montażem. Dla różnego typu drzwi jesteśmy zobowiązani postępować szczególnie z zaleceniami w instrukcji. Jednakże są rzeczy podstawowe które trzeba mieć na uwadze.

Jak zdać egzamin na uprawnienia budowlane? Jak wygląda egzamin ustny? Jakie pytania pojawiają się na egzaminie? Co dają nam uprawnienia budowlane i czy warto je posiadać? Na te i wiele więcej pytań odpowiedź znajdziesz na naszej stronie: www.uprawnienia-budowlane.com

 

Montaż drzwi krok po kroku

Montaż może się rozpocząć po zakończeniu prac mokrych na budowie. Otwór musi być odpowiedni przygotowany (posiadać odpowiadające wymiary ościeżnicy z zachowaniem 1-2 cm odstępu z każdej strony). Tymczasowo demontujemy skrzydło, umiejscawiamy ościeżnicę w otworzę i za pomocą drewnianych klinów unieruchamiamy. Między środkowymi krawędziami ościeżnicy mocujemy kilka rozpórek mających na celu nie odkształceniu się framugi poprzez rozciąganie. Pod rozpórkami powinny się znaleźć miękkie skrawki materiału tak aby nie wgnieść ani za rysować powierzchni. Następnie osadzamy śruby mocujące ościeżnicę na głębokości 10-15cm (zależnie od materiału w których osadzamy drzwi). Śrub nie możemy dokręcać zbyt mocno aby nie wygiąć ościeżnicy. Gdy ościeżnica jest już porządnie zamontowana nakłada się na zawiasy skrzydło. Jeśli otwiera się i zamyka prawidłowy, przy zamkniętych drzwiach wypełniamy dylatację między ościeżnicą a ścianą pianką poliuretanową. Taśmami samo przylepnymi uszczelnia się połączenie ościeżnicy z murem, montujemy resztę elementów (klamkę, zamek).

Montaż drzwi a konstrukcja ściany

Warto dopisać że montaż dopasowuje się  do różnych rodzajach ścian. W ścianie jednowarstwowej ościeżnicę osadza się  w połowie grubości muru. Wtedy rozkład temperatury w drzwiach i murze jest prawie identyczny. W ścianach dwuwarstwowych ościeżnicę osadza się możliwie blisko zewnętrznej krawędzi. Powierzchnia ościeżnicy powinna się znajduj się na granicy dwóch warstw. Chodzi tu mianowicie o warstwę ściany nośnej oraz  ocieplenie. Przy takim umiejscowieniu drzwi w czasie wykonywania ocieplania budynku część ościeżnicy jest przykrywana warstwą materiału termoizolacyjnego. Ponadto przykrywana jest tynkiem. W ścianach trójwarstwowych zaś ościeżnicę montuje się w części ściany odpowiadającej za izolację termiczną.

Montaż drzwi na budowie i w gotowym otworze

Jeżeli drzwi montuje się w gotowym otworze, należy przyspawać do ościeżnicy płaskowniki, a następnie przymocować je kołkami rozporowymi do warstwy konstrukcyjnej muru. Jeśli drzwi montujemy podczas budowy, ościeżnicę mocujemy do kształtownika z materiałem termoizolacyjnym, do którego z dwóch stron przyspawane są pręty lub płaskowniki pełniące funkcję kotew wmurowanych w ścianę.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com