fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaje brodzików

To, jaki zostanie zakupiony brodzik, warto ustalić już na etapie planowania. Ma to duży wpływ na zakończenie prac wykończeniowych i ich jakość. Obecnie najczęstszym wyborem są brodziki oparte jedynie na odpływie liniowym w posadzce, jednak bardzo często montuje się je również na wannach albo tradycyjnie, na niższej obudowie. Oczywiście brodziki różnią się wielkością i kształtem. Te należy dobierać pod względem całego pomieszczenia, tak aby zapewnić użytkownikom sprawne i wygodne używanie obiektu. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Montaż brodzika w łazience
Montaż brodzika w łazience

Porady przed montażem

Przed zabraniem się do montażu brodzika warto przygotować potrzebne narzędzia. Te najczęściej opisane są w instrukcji. Takie narzędzia to zazwyczaj: miarka, śrubokręt, klucz francuski, poziomica i wiertarka. Po takim przygotowaniu należy przyjrzeć się lokalizacji, w której znajdzie się brodzik i sprawdzić wszelkie otwory odpływowe. Powinny one pasować do wybranego modelu. Następnie należy sprawdzić umiejscowienie brodzika względem odpływu kanalizacyjnego. Nie powinien być on zbyt blisko ani za daleko. To może utrudniać pracę brodzika i zwiększyć ryzyko zalewania. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Kolejnym ważnym elementem jest pokrycie posadzki. Według wielu nie warto stawiać brodzika na surowej posadzce. Powinno się powierzchnię pod odpowiednio zaimpregnować albo wyłożyć płytkami. Oczywiście zasada ta nie dotyczy brodzików posadzkowych. Te montuje się na równi z okładziną podłogową. (program egzaminu na uprawnienia)

Montaż

Sam montaż brodzika nie jest skomplikowany i na pewno został dokładnie opisany w instrukcji. Składa się jednak z kilku ważnych elementów, o których nie można zapomnieć. Trzeba pamiętać o: (uprawnienia budowlane 2021)

  1. Regulacji wysokości względem pozostałych elementów wokół (posadzki, odpływowi kanalizacyjnemu, otworom odpływowym);
  2. Zaczepach do ścian, jeśli takowe istnieją;
  3. Przykręceniu nóżek do spodu brodzika;
  4. Montażu armatury odpływowej do brodzika;
  5. Regulacji nóżek, najlepiej korzystając z poziomicy;
  6. Sprawdzeniu czy nic nie przecieka jeszcze przed przyklejeniem boków brodzika do ściany.

Montaż brodzika niskiego

Jest jednak rodzaj brodzika, do którego warto przygotowywać się już na etapie prac budowlanych. W przypadku płaskich brodzików, czyli tych montowanych na równi z podłogą, warto wcześniej wykuć miejsce w posadzce i dodatkowo je uszczelnić. W tym miejscu powinien znaleźć się również syfon, najlepiej taki czyszczony od góry. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com