fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Moduły

Jeśli moduł w budownictwie ceglanym nie jest zgodny z wymiarem cegły, wtedy system modułowy nie jest bardzo korzystny. Ważne jest pamiętanie o przyciosywaniu cegieł. Grubości ścian i szerokości filarów nie są powieleniem modułu. Mogą za to być powieleniem modułu:

-szerokości otworów drzwiowych i okiennych, (uprawnienia budowlane kontakt)

-odległości i szerokości pomiędzy ścianami grubości V2 cegły lub więcej. Możliwe jest zmienianie wymiarów do długości pustaków (łupin) czy odległości osiowej żeberek,

-wysokości otworów okiennych. W przypadku, gdy długość i szerokość pomiędzy ścianami są powieleniem modułu, to wtedy na pewno nie będą powieleniem modułu zewnętrzne wymiary konstrukcji.

Moduły budowlane

Jak już było to opisane, da się określić moduły rozstawów osiowych żeber w stropach, moduły odległości pustaków stropowych czy łupin, moduły płyt dachowych i ściennych i tak dalej. Każdy z wymienionych modułów musi być wielokrotnością modułu budowlanego, jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko jest prawidłowo. (uprawnienia budowlane 2021)

Aby uprościć projektowanie architektoniczne pokoi w budynkach można zastosować moduły siatkowe. W przypadku modułu budowlanego M = 12,5 cm, idealnym modułem siatkowym będzie taki o wymiarach 62,5cm. Moduł budownictwa przemysłowego Mp jest naczelną jednostką przydającą się do wymiarowania budynków przemysłowych w osi poziomej. Za normę PN/B-02351 uznaję się Mp = 3,00 m.

Wytyczenie

Biorąc pod uwagę linię zabudowania określonej przez miejskie władze budowlane, można ustalić przy użyciu tyczek kierunek lica frontowego budynku, a potem na tym samym kierunku oblicza się odstępy do wyróżniających się punktów, głównie naroży. Gdy takie linii nie ma, posługujemy się linią określającą położenie budynku względem ulicy, używając do tego planu sytuacyjnego czy planu podziemia i przyziemia. (program egzaminu na uprawnienia)

Ściana środkowa

Jeśli ściana środkowa w jakimś punkcie ma inną grubość niż na reszcie długości, przykładowo dwie cegły zamiast IV2 cegły, wtedy w wybranym polu stropowym rodzi się nie-wiązka A, która odpowiedzialna jest za to, że pole będzie posiadać wymiar [n • (m\M) – A]. (uprawnienia budowlane program)

Szerokości modułowe otworów drzwiowych i odstępów od skraju otworów do ścian o grubości V2 cegły i ponad są też powielaniem modułu. W przypadku otworów okiennych (nM) są one powielaniem modułu M, tak samo jak szerokości modułowe filarów międzyokiennych.

Odległości i szerokości budynku w planie też są powielaniem modułu M.

Rozkład ścianek działowych cieńszych niż V2 cegły jest nieustalone z góry. Dzieję się tak, bo te ścianki nie potrzebują  osobnych belek czy dodatkowego dostosowania do grubszych ścian.

Wysokość pięter od jednego wierzchu do drugiego stropu mogą być powielaniem n • M bądź n • (m-zM), w przypadku którym m2 jest w stanie równać się tyle samo co 2.3. Analogicznie w przypadku otworów okiennych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wysokość otworów drzwiowych nie jest użyteczna do zrobienia, patrząc na różne grubości podłóg.

Budowle przemysłowe

Takie budowle robi się na siatce osi obustronnie prostopadłych, które zazwyczaj są osiami układu statycznego budowli i opisujących rozstawy słupów, środków ścian nośnych, osi ramowych czy dźwigarów głównych. Odstępy w rzucie poziomym pomiędzy osiami muszą równać się kompletnym powielaniom Mp.

W budynkach wielokondygnacjowych, które posiadają ściany nośne z jednostronnymi odsadzkami określa się przy obliczaniu jako właściwą cś linię będącą odpowiedzialną za środek grubości ściany przyziemia lub piętra znanej dla tworzenia budowli. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Przez rozpoczęciem wytyczenia budynku trzeba ogrodzić działkę i pozbyć się z niej utrudnień np. nasypy, drzewa, stare mury. Trzeba też pamiętać o drodze dojazdowej i zrobieniu ważnych budynków tymczasowych i budynków sanitarnych (klozety).

W takich miejscach umieszczamy paliki, z początku delikatnie, później po dwukrotnym przemierzeniu w terenie wbija się je głębiej i solidniej i u góry w środek każdego dodaje się po jednym gwoździu, by bardziej precyzyjnie określić punkt.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com