fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mocowanie mechaniczne systemów ETICS

Mechaniczne mocowanie ociepleń wymaga tego, aby dokonać obliczeń, które uzasadnią założoną liczbę oraz rodzaj danych łączników. Mocowanie to polega na zastosowaniu mechanicznych łączników, aby zamocować w podłożu termoizolację. W każdym wypadku jednak stosuje się również zaprawę albo klejącą masę. Te klejące wyroby są pierwotnym sposobem mocowania termoizolacji do przegrody ścian. Po odpowiednim stwardnieniu zastosowanego kleju mocuje się mechanicznie termoizolację za pomocą mechanicznych łączników, które przeznacza się do systemów ETICS. W niektórych europejskich krajach stosuje się mechaniczne mocowanie montażowe, aby zabezpieczyć termoizolację od wiatru, przemieszczeń czy termicznych odkształceń.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Mocowanie mechaniczne systemów ETICS
Mocowanie mechaniczne systemów ETICS

Przenoszenie obciążeń przez łączniki

Założenie mówi, że w systemach mechanicznie mocowanych, łączniki tak się dobiera, aby przenosiły one wszystkie z obciążeń, jakie działają na ociepleniowy system. Jest to w dużej mierze siła ssąca wiatru. Proces klejenia do termoizolacji jest na początku montażową funkcją, ponieważ ma wpłynąć na nie przemieszczanie się ocieplenia oraz ograniczyć możliwość powstawania odkształceń danych izolacyjnych płyt. Podczas eksploatowania ociepleniowego systemu funkcja, jaką spełniają klejowe spoiny polega na przenoszeniu na podłoże statycznych sił, jakie pochodzą od własnego ciężaru obciążenia. Ta funkcja w praktyce dzieli się z mechanicznymi łącznikami, ale często pomija się ją w obliczeniowych analizach.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Talerzyki łączników w systemie ETICS

Najczęściej stosowane talerzyki łączników w systemie ETICS posiadają minimalną średnicę na poziomie 60 mm. Taka średnica wymagana jest mając do czynienia z fasadowym styropianem, jak i w przypadku mineralnej wełny o typie płyta. Mając do czynienia z wełną mineralną tzw. lamelową w tym wypadku stosuje się podkładki, które zwiększają średnicę łącznika talerzyka nawet do poziomu 140 mm. Takie podkładki są rozwiązaniem systemowym z łącznikami. Z tego względu muszą posiadać one odpowiednie dopuszczające dokumenty do zastosowania ich w systemie ETICS. Stosowanie podkładek wynika z budowy wewnętrznej lamelowej wełny. Inaczej niż w przypadku wełny o typie płyta, lamelowa wełna posiada prostopadły układ włókna do powierzchni. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Mechaniczne łączniki mocujące

Łączniki mechaniczne, które mocują system ETICS wytwarza się zwykle w kilku różnych rodzajach. Są to łączniki tworzywowe z tworzywowym wbijanym trzpieniem, tworzywowe ze stalowy trzpieniem albo z trzpieniem wkręcanym.   (uprawnienia budowlane 2022) Niekiedy spotyka się też tworzywowe łączniki z wstrzeliwanym gwoździem albo mechaniczne łączniki stworzone w całości z nierdzewnej stali bądź ze stali, która jest zabezpieczona przed procesami korozji. Posiadają one wyższy poziom współczynnika związanego z przewodzeniem ciepła w stosunku do nierdzewnej stali. Budowa łącznika ujęta jest w wymaganiach związanych z pożarową ochroną budynków oraz elewacji. Stosowanie ich w praktyce nie jest powszechne, natomiast wynika ono w wewnętrznych wytycznych, czyli z krajowych regulacji danych europejskich państw.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com