fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Minimalizowanie poziomu hałasu pochodzącego z klimatyzacyjnych i wentylacyjnych instalacji

Każdy z elementów składających się na instalacje wentylacyjną bądź klimatyzacyjną może stanowić źródło hałasu. Hałas jest niepożądanym zjawiskiem. Określa się go jako nieprzyjemne, uciążliwe oraz szkodliwe dźwięki. Poprzez powietrze oddziałują na słuch oraz inne zmysły człowieka. W związku z miejscem, w jakim powstaje hałas w obiekcie wyróżnia się m.in. hałas instalacyjny. Jest on skutkiem użytkowania instalacji w budynku. Największym źródłem hałasu jest instalacja kanalizacyjna i wodna. Umiarkowany stopień cechuje instalację klimatyzacyjną i wentylacyjną, a mały instalację gazową, elektryczną oraz grzewczą. (uprawnienia budowlane cennik) 

Minimalizowanie poziomu hałasu pochodzącego z klimatyzacyjnych i wentylacyjnych instalacji
Minimalizowanie poziomu hałasu pochodzącego z klimatyzacyjnych i wentylacyjnych instalacji

Źródło hałasu

Elementy z jakich składa się wentylacyjna instalacja mogą powodować w różnym stopniu hałas. Może on też powodować powstanie zjawiska naturalnego tłumienia dźwięków, jakie do niego docierają. Najważniejszym ze źródeł hałasu o mechanicznym oraz aerodynamicznym pochodzeniu jest wentylator. Wywołany on jest mechanicznymi drganiami elementów w konstrukcji, które pobudzane są do drgania poprzez obrotowy ruch wirnikowego koła. Hałas spowodowany jest niekiedy nieodpowiednio wyważonym wirnikiem, złymi połączeniami elementów czy uszkodzonymi łożyskami. Hałas o pochodzeniu aerodynamicznym z kolei wiąże się z pojawiającymi się zaburzeniami w czasie przepływania przez wentylator powietrza. Związane jest to z turbulencją przepływu i przerywaniem strumienia w związku z jedną albo z kilkoma przeszkodami.  (uprawnienia budowlane program) 

Lokalizacja wentylatorów

Na etapie związanym z projektowaniem ważną kwestią jest przestrzeganie wymagań, jakie mają charakter podstawowy. Mówią one o odpowiedniej lokalizacji maszynowi, patrząc pod kątem pomieszczeń, które przeznaczone są na pobyt ludzi. Maszynownia lokalizuje się czasami w sąsiedztwie takich pomieszczeń, jeżeli użyje się konstrukcyjno  – materiałowych rozwiązań. Mają one na celu zapewnić ochronę pomieszczeń sąsiadujących od uciążliwych oddziaływań w związku z pracą wentylatorów. Kiedy mamy do czynienia ze ściennymi wentylatorami, w związku z ich lokalizacją, jaka ma miejsce bezpośrednio w pomieszczeniu będzie ona zawsze uciążliwa dla osób przebywających w obiekcie. Również posadowienie dachowych wentylatorów w sąsiedztwie okien sprawia niekiedy, że pojawia się dyskomfort u użytkowników. (uprawnienia budowlane segregator)   

Inne źródła hałasu

Oprócz hałasu, jaki ma miejsce w związku z pracą wentylatora w instalacji, hałas może pojawić się także w nawiewnikach i przewodach, który spowodowany jest zmieniającą się prędkością przepływania powietrza i tworzenia się zawirowań w narożnikach i ostrych krawędziach. Hałas może być też skutkiem drgań ścianek własnych przewodów w czasie przepływania powietrza, albo jest on spowodowany przepływaniem powietrza przez przepustnice, regulatory, przeciwpożarowe klapy, które są zamknięte w dużym stopniu. Warto w tym miejscu zauważyć, że źródłem hałasu może być niepoprawnie zwieszony wentylacyjny przewód, albo nieodpowiednio akustycznie zaizolowane mocowania wentylatorów. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com