fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wierni towarzysze codziennego życia

Hałas i wibracje towarzyszą nam w mniejszym lub większym stopniu każdego dnia. Rozwój cywilizacji powoduje, że odczuwamy je coraz bardziej i coraz częściej. Hałasu i wibracji nie utożsamia się już wyłącznie z ulicą, budową, szkołą czy pracą. Niestety mamy z nimi do czynienia również w domu, wśród przedmiotów codziennego użytku. W tym wpisie zastanowimy się, jakie mogą być źródła a także skutki hałasu i wibracji. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Definicje

Według definicji, hałas oznacza występujące w środowisku dźwięki, które są nie tylko niepożądane, ale i szkodliwe dla zdrowia ludzi. Przenosi się przy pomocy powietrza do organu słuchu człowieka. Wibracje są natomiast drganiami mechanicznymi przenoszonymi na człowieka. Dzieje się to za pośrednictwem ciał stałych, które są jednocześnie źródłami wspomnianych drgań. (testy uprawnienia budowlane)

Hałas i wibracje: źródła

Najbardziej powszechnym i równocześnie najbardziej uciążliwym hałasem pochodzącym z terenu zurbanizowanego jest hałas komunikacyjny. Jego największe nasilenie można usłyszeć na autostradach i drogach szybkiego ruchu, ale także na głównych drogach miast, także tych wylotowych i przelotowych. Swój wkład w hałas komunikacyjny mają także drogi i parkingi osiedlowe. Oczywiście nie można pominąć komunikacji kolejowej czy lotniczej, której emitowany hałas ma aż 80-110dB. Obok tego rodzaju hałasu występują też hałas i wibracje pochodzące z zakładów produkcyjnych. Hałas przemysłowy również potrafi mocno dokuczyć, zwłaszcza gdy ma charakter ciągły bądź ciągły i przerywany na zmianę. Jego źródłem są maszyny produkcyjne, części procesów technologicznych ale i instalacje czy wyposażenie. Z tego powodu każde rozpoczęcie inwestycji zakładu przemysłowego, który może być uciążliwy dla otoczenia przez hałas i wibracje, musi poprzedzać analiza akustyczna. (programy do uprawnień architektonicznych)

Hałas i wibracje: skutki

Wśród skutków hałasu wymienia się między innymi te, które powodują trwałe uszkodzenie słuchu a nawet głuchotę. Ponadto hałas niekorzystnie oddziałuje na sferę psychiczną człowieka, powodując zaburzenia w koncentracji uwagi czy napięcie emocjonalne. Skutkiem hałasu mogą być też choroby układu krążenia, zaburzenia ciśnienia krwi oraz zaburzenia przemiany materii. Równie często mówi się o bezsenności, niepokoju i poczuciu zagrożenia. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com