fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Miałkość spoiw

Chcąc przeprowadzić badania dotyczące stopnia zmielenia spoiw, czyli tzw. miałkości należy postępować zgodnie z normą PN/B-04300 w następujący sposób. Próbka musi być odpowiednio przygotowana (uprawnienia budowlane). Należy ją przesiać przez sito z nr 1,00 mm. Jest to tkane sito, którego wymiar wynosi bok kwadratowego oczka równego 1mm. Grudki rozciera się w palcach. Te, których nie można rozetrzeć oraz inne powstałe zanieczyszczenia należy niezwłocznie usunąć. Jeżeli nadal nie można rozetrzeć grudek, trzeba procentowo oznaczyć ich zawartość. W tym celu odważa się ilość grudek, jaka pozostała po przesianiu spoiwa o wadze 500 gram.

Zakończenie przesiewania

Wartość grudek należy podać w orzeczeniu dotyczącym jakości danego spoiwa( testy 2021 uprawnienia). Następnie odważa się go w ilości 120 gram i suszy się w ciągu 1 godziny w temperaturze wynoszącej 105°C. Aby wykonać oznaczenie wysuszonego oraz schłodzonego spoiwa należy je przenieść na sita, które są podane w normie. Przesiewa się próbkę przez czas wynoszący minimum 15 minut. Przesiewanie kończy się w momencie, kiedy w 1 minutę przez sito przechodzi maksymalnie 0,05 gram spoiwa. Po zakończeniu przesiewu należy zważyć pozostałości jakie zostały ze spoiwa na danych sitach.

Z czego składa się Vicata?

Na przyrządzie nazywanym Vicata bada się ilość właściwą wody w zaczynie (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Oznacza się za jego pomocą także początek oraz koniec wiązania cementów. Vicata składa się z podstawy oraz ze wspornika, na którym to luźno poprowadzony jest drążek stalowy. Drążek powinien opadać bez widocznych tarć, w związku z tym ustawia się go pionowo, a wszelkie zanieczyszczenia należy usunąć. Śrubka w tym przyrządzie służy do przytrzymywania drążka. Jeżeli się ją odkręci, umożliwić można w ten sposób swobodne opadanie go z igłą lub trzonkiem.

Trzonek to walec, który ma przekrój 1cm² a przekrój igły wynosi 1mm². Ciężar drążka z trzonkiem albo igłą powinien wynosić około 300 gram. Tolerancja wynosi do 2 gram. Chcąc użyć igły, trzeba dodać dodatkowy górny ciężar, który wyrówna ciężkość do 300 gram. Za pomocą przyrządu umieszcza się szklaną grubą płytę i na niej ustawia się pierścień ebonitowy Vicata. Przyrząd posiada milimetrową skalę, która jest nacechowana co 1 mm.

Założenie trzonka – ważny element przed rozpoczęciem prac

Przed użyciem Vicata należy założyć trzonek (uprawnienia budowlane – egzamin). Opuszcza się go swobodnie aż do momentu dotknięcia przez niego szklanej płytki. Takie same działania należy podjąć z igłą. Płytki szklane mają różną grubość, dlatego też za każdym razem podczas użycia innej płytki trzeba sprawdzić, czy wskazówka umieszczona na drążku jest w zerowym punkcie skali. Jeżeli tak nie jest, należy ją ustawić. Należy pamiętać, że podczas badań innych spoiw typu gips, ciężar oraz wymiary drążka i trzonka są różne, i trzeba odpowiednio je wymieniać.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com