fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Materiały stosowane przy produkcji sprężonych prefabrykatów

Przy produkcji struno oraz kablobetonowych elementów wykorzystuje się beton o marce 300, 400, 500 albo 600. Marki odpowiadają wytrzymałości średniej betonu na ściskanie, która jest mierzona za pomocą walca o średnicy 16 cm. Otrzymanie betonu o takiej wytrzymałości wiąże się z zachowaniem warunków, które dotyczą wymaganych właściwości betonowej mieszanki oraz jej poszczególnych składników. Cechy, jakie powinna posiadać betonowa mieszanka to: konsystencja urabialność, niska porowatość mieszanki oraz jednorodność wytrzymałościowych cech betonu (uprawnienia budowlane).

przy produkcji sprężonych prefabrykatów
przy produkcji sprężonych prefabrykatów

Konsystencja betonowej mieszanki

Konsystencja betonowej mieszanki, którą wytwarza się z danego kruszywa zależy od ilości oraz gęstości cementowego zaczynu (testy uprawnienia budowlane). Dobry poziom urabialności betonowej mieszanki, którą charakteryzuje łatwość jej zagęszczania oraz duży stopień odporności na segregowanie składników zależy od odpowiednio dobranej ilości drobnych składników danej mieszanki. Na porowatość wpływa objętość powietrza w świeżej zagęszczonej betonowej masie. Jednorodność cechująca wytrzymałość betonu oznacza równomierną jego wytrzymałość w każdym z przekrojów. Odchylenia jakie mogą tu wystąpić mogą być niewielkie. Przy betonach o wysokim stopniu wytrzymałości stosuje się portlandzkie betony o wysokiej marce, od 350 wzwyż. Wykorzystuje się tu także kruszywa o wysokiej klasie i odpowiednio dobranym uziarnieniu. Nie zalicza się tu najdrobniejszych ziarn pyłów oraz piasku.

Wysokowartościowy beton

Wysokowartościowy beton przygotowuje się z mieszanek charakteryzujących się wilgotną konsystencją, plastyczną albo gęstoplastyczną. Stopień urabialności betonu zależy od ilości zastosowanej zaprawy i od zawartości w niej najdrobniejszych części, takich jak cement oraz drobne frakcje piasku wynoszące do 0,5 mm. Ilość zaprawy to inaczej objętość cementu, kruszywa i wody. Jest to ilość, która zapewnia dobrą urabialność i zależy ona od kształtu elementu formowanego, od ilości zbrojenia, rodzaju uziarnienia oraz od rodzaju mechanicznych urządzeń zastosowanych do zagęszczania. Ilość zaprawy, jaka powinna zapewnić dobrą urabialność według przeprowadzonych doświadczeń powinna osiągać wartość 450 – P500 betonu (program do egzaminu na uprawnienia na komputer).

Właściwości betonowej mieszanki

Chcąc uzyskać beton, który ma wysoki poziom wytrzymałości należy zastosować niski wodocementowy współczynnik, ponieważ cementowe zaczyny o niskim współczynniku wykazują duży poziom gęstości. Aby betowa mieszanka o niskim wodnym współczynniku miała dobrą urabialność do formowania elementu oraz do poprawnego zagęszczania trzeba zastosować kruszywo. Musi ono mieć korzystne uziarnienie i bardzo niski poziom wodożądności (program egzamin uprawnienia 2021). Dodatkowo należy użyć większej ilości cementu i zastosować cement, który ma właściwości pomagające w urabialności. Na końcu należy wprowadzić do betonowej mieszanki uplastyczniające dodatki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com