fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Materiały stosowane przy budowaniu wodociągowych sieci

 Na rynku nie ma uniwersalnych materiałów, które pozwoliłyby spełnić w odpowiednim stopniu wszystkie oczekiwania, jakie mają użytkownicy sieci wodociągowych. Rury ze sztucznego tworzywa, a dokładniej z termoplastycznych tworzyw swój początek istnienia odnotowują w Niemczech. Pierwsze takie rury wyprodukowano i wykorzystano podczas budowania wodociągu w 1934 roku. Były one stworzone z polichlorku winylu. W okresie XX wieku, a dokładniej w drugiej połowie 50 lat zaczęto używać do budowania wodociągowych przewodów inne rodzaje termoplastycznych tworzyw. Najczęściej korzystano z polietylenu, a w dalszym czasie również z GRP, jednak w mniejszym zakresie.

 (uprawnienia budowlane cennik) 

Materiały stosowane przy budowaniu wodociągowych sieci
Materiały stosowane przy budowaniu wodociągowych sieci

Termoplastyczne tworzywa

Wyroby powstałe z termoplastycznych tworzyw poza polimerem zawierają także pomocnicze środki, środki modyfikujące, zmiękczacze, utwardzacze oraz katalizatory. Woda, jaka kontaktuje się z tworzywem może zawierać niezwiązane albo uwolnione w procesie starzenia się organiczne substancje, takie jak fenole, związki cynoorganiczne czy aminy i rozpuszczalniki, a także monomery. PVC cechuje się bardzo wysokim stopniem chemicznej odporności. W związku z tym na szeroką skalę stosuje się twardą odmianę tego rodzaju surowca do produkowania rur, elementów przy rurociągach oraz do innych wodnych urządzeń. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że monomer, czyli chlorek winylu posiada rakotwórcze właściwości. Zarówno w granulacie, jak i w wyrobach gotowych częściowo chlorek winylu może zostać niezwiązany. Stwarza on w ten sposób zagrożenie, że przeniknie do wody, co z kolei jest zagrożeniem dla osób użytkujących wodę. Nowoczesne produkowane wyroby poprzez stosowanie nowych technologii polimeryzacji, jak i produkcji spowodowały, że tego rodzaju zagrożenie zostało wyeliminowane.  (uprawnienia budowlane program) 

Rakotwórcze plastyfikatory

Przewody wykonane z PVC zbudowane są z ftalowych plastyfikatorów i wykazują właściwości rakotwórcze. Wyroby, jaki otrzymuje się poprzez zastosowanie nowych technologii ocenia się zgodnie z nowymi badawczymi metodami. Nie dopuszczą one do stosowania wyrobów nieodpowiednio wyprodukowanych. Takie wyroby traktuje się jako niebezpieczne dla zdrowia. Zauważyć jednak trzeba, że istnieje niekiedy zagrożenie polegające na namnażaniu się mikroorganizmów w małych ilościach i tworzą one biofilm na uszczelnieniach przewodów oraz na złączach stworzonych z takiego materiału. Na przewody wykonane z PVC nie wpływa w żaden sposób korozyjność wody. Gładkie oraz twarde rodzaje rur z PVC nie wykazują podatności na procesy zrastania węglanowymi osadami.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Wyroby z PVC

W wielu produkowanych obecnie wyrobach z PVC stosuje się surowce, które zawierają związki organiczne wapnia, cyny oraz magnezu. W technologii podstawowej, jaka ma miejsce w pierwszej fazie produkowania rur z twardego rodzaju PVC jako surowiec wykorzystywano octan ołowiu, a także kadmu. Nowoczesne obecne technologie wyeliminowały te związki ponieważ są one toksyczne. Usunięto je w związku z tym z listy surowców, które służą do tworzenia wyrobów, jakie kontaktują się z wodą.   (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com