fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Masowo budowlane obiekty

Masowo budowlane obiekty to mieszkalne rodzaje budynków (uprawnienia budowlane). Są to jednak skomplikowane rodzaje obiektów i bardzo zróżnicowane. Przeciętny mieszkalny budynek mający konstrukcję z drobno i średniowymiarowych prefabrykatów potrzebuje do jego wykonania kilka tysięcy prefabrykowanych elementów oraz kilkaset typów takich prefabrykatów.

Masowo budowlane obiekty
Masowo budowlane obiekty

Rozwiązania umożliwiające montaż mieszkalnych budynków

Już od pierwszych lat rozwijania się prefabrykacji poszukiwano możliwości, które pozwoliłyby na montowanie mieszkalnych budynków o odpowiednio niewielkiej liczbie prefabrykatów. To miałoby wpłynąć na obniżenie czasu budowy obiektu. Liczba typów prefabrykatów powinna być także mała, aby obniżyć koszty związane z produkcją, a montowanie obiektów powinno odbywać się z prefabrykatów, które mają podobne do siebie ciężary oraz wymiary. Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie wykorzystać mechaniczny sprzęt podczas transportu oraz montażu. Budynki powinny być także wznoszone z prefabrykatów, które są tak wykonane, że do minimum zmniejszą zakres wykończeniowych prac w montowanym obiekcie, a związku z tym, że prace tynkowe i stolarskie pochłaniają najwięcej czasu, prefabrykaty powinny cechować się możliwie dwustronnym wykończeniem (testy uprawnienia budowlane).

Podział prefabrykowanych budynków

Prefabrykowane budynki możemy podzielić w zależności od rodzaju zastosowanych w nim elementów, czyli wielkoblokowe, wielkopłytowe oraz z wielkoprzestrzennych elementów. Mieszkalny budynek wielkoblokowy to budynek, który wykonuje się z dużych rodzajów bloków albo z elementów, które stanowią wykończoną część stropu albo ściany. Ich ciężar wynosi 1-3 T. Wielkoblokowe elementy budynku cechują się tym, że wykonuje się je z jednego rodzaju materiału. Materiał ten pełni jednocześnie funkcję materiału nośnego, izolującego i konstrukcyjnego. Mieszkalny wielkopłytowy budynek wykonuje się z dużych elementów. Każdy z nich jest całą wykończoną ścianą bądź stropem (program egzamin uprawnienia 2021). Takie elementy powstają nie z jednego materiału, lecz z kilku ich rodzajów, gdzie każdy z nich ma inną funkcję. Przykładowo żelbetowa płyta ma za zadanie przenosić obciążenia, płyta z lekkiego betonu pełni funkcję izolacyjną itp.

Budynek z wielkoprzestrzennych elementów

Budynek z wielkoprzestrzennych elementów to mieszkalny blokowy budynek (program z aktami na uprawnienia budowlane). Montuje się go z wielkich i przestrzennych prefabrykatów, gdzie każdy z nich stanowi jedną mieszkalną izbę bądź jedno mieszkanie. Jest ono całkowicie gotowe i wykończone. Tego rodzaju prefabrykaty wykazują ciężar 10-25 T. Wielkopłytowe budownictwo jest w bardzo dużym stopniu zmechanizowane a budynki wznoszone z wielkich płyt wykonywać można za pomocą uprzemysłowionych metod. Taki system pozwala skrócić do minimum terminy wykonania obiektu do kilkudziesięciu a czasem nawet do kilkunastu dni.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com