fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Plastyczna masa tynkarska

Ta masa posiada takie główne składniki:

-preparaty związujące jako mączka mineralna i drobny piasek kwarcowy,

-preparat stabilizujący masę z możliwym dodatkiem środka na grzyby,

-woda zarobowa,

-środki związujące jako dyspersja wodna. (uprawnienia budowlane kontakt)

W skład plastycznej masy tynkarskiej do robienia wypraw w zakładach prefabrykacji wchodzi poza wymienionymi materiałami, do tego cement portlandzki. Metoda uszykowania i korzystania powinna zgadzać się z warunkami technicznymi wypraw środkowych z plastycznej masy tynkarskiej ZBIDZB. Do narzutu plastycznej masy tynkarskiej wykorzystuje się takie zestawy narzędzi mechanicznych:

-pompa PZ-3B z pojemnikiem oraz końcówką KN-1,

-agregat AS-20 rodzaju Putzmeistcr z końcówką,

-agregat NUT-20 z końcówką KN-1,

-agregat Atlas-Copco z oryginalną końcówką. (uprawnienia budowlane 2021)

Podczas robienia płaszczyzny gładkiej pierwszy rząd, jaki bywa podkładem obszerności 0.5-2mm, roznosi się packami od razu po narzucie, a po jej wyschnięciu robi się kolejny narzut masy obszerności 0.5-1mm i rozprowadza równo płaszczyznę packami do momentu jak się otrzyma wygładzoną fakturę.

Masa tynkarska
Masa tynkarska

Płaszczyzna nakrapiana

Podczas robienia faktury nakrapianej kolejny narzut robi się na przeschniętym, wygładzonym podkładzie, zestawiając idealnie do wymaganej obszerności tynku średnicę dysz wylotowych końcówki. Ostatnimi czasy o wiele częściej używa się masy tynkarskiej, przeznaczonej do robienia cienkościennej wyprawy tynkarskiej modyfikowanej domieszkami polimerów naturalnych, pojawiających się jako faktura elewacyjna pod nazwą POLTEX. Masa przydatna do robienia artystyczno-zabezpieczającej faktury elewacyjnej na częściach z betonu komórkowego. Produkt handlowy POLTEX bywa tynkiem w proszku, jaki stanowi mieszankę spoiwa hydraulicznego z zapełniaczem. (uprawnienia budowlane program) Masa POLTEX bywa używana do nanoszenia metodą mechaniczną przez natrysk. Podczas robienia tynku z masy POLTEX warto na płaszczyźnie z betonu zrobić impregnację roztworem silak zmieszanym w proporcjach 1:10 wagowo czy mieszaniną ksylenu oraz koksenu 1:1.

Zrobienie narzutu masy tynkarskiej

Metoda uszykowania i wykorzystywania masy musi zostać zgodna z warunkami technicznymi wypraw środkowych z plastycznej masy tynkarskiej ZBIDZB. Modelowy zestaw tworzyw i materiałów przydatnych do zrobienia 1m2 plastycznej masy tynkarskiej do zrobienia wypraw w miejscu budowy/ Do narzutu plastycznej masy wykorzystuje się takie sprzęty:

-pompa PZ-3B z pojemnikiem oraz końcówką KN-1,

-agregat AS-20 rodzaju Putzmeistcr z końcówką, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-agregat NUT-20 z końcówką KN-1,

-agregat Atlas-Copco z oryginalną końcówką.

Płaszczyzna gładka

Podczas robieniu faktury wyrównanej pierwszy rząd, który przy okazji bywa powierzchnią obszerności 0.5-2mm nanosi się packami od razu po narzucie, a po jej wyschnięciu (ale nie do końca) robi się kolejną warstwę masy obszerności 0.5-1mm i wyrównuje płaszczyznę packami do otrzymania wygładzonej i równej powierzchni. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Podczas robienia faktury nakrapianej  kolejną obrzutkę można zrobić jak pierwsza wyschnie, zestawiając dobrze do wymaganej obszerności tynku przekrój dysz wylotowych. Ostatnimi czasy używana bywa masa tynkarska używana do robienia cienkościennej wyprawy tynkarskiej zmienianej odpowiednio do potrzeb dodatkami polimerów naturalnych, pojawiających  się jako faktura elewacyjna. Masa użyta do zrobienia artystyczno-zabezpieczającej powierzchni elewacyjnej na częściach z betonu. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com