fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Metody oceny komfortu akustycznego

Z uwagi na stały rozwój miasta i sporą ilość dźwięków, której nie można zatrzymać, przed budową tworzy się ocenę komfortu akustycznego. Ta musi być wykonana w przypadku takich obiektów jak: (akty prawne uprawnienia budowlane)

 1. Wszelkie konstrukcje przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową,
 2. Szpitale,
 3. Domy opieki,
 4. Szkoły i internaty,
 5. Domy dziecka,
 6. Hotele,
 7. Tereny mieszkaniowo-usługowe,
 8. Miejsca uzdrowiskowe.

Wyróżnia się następujące metody. Pierwsze z nazywa się obiektywnymi. W nich wyróżnia się te sposoby, do których należy użyć specjalistycznego sprzętu mierniczego. Kolejną grupą metod są te subiektywne. Do nich potrzebne są jednak te obiektywne, wcześniej opisane. Całość polega na stworzeniu korekty wskaźników hałasu, bazując na danych obiektywnych. Można również postawić na wywiady środowiskowe z użytkownikami określonego terenu. (program egzaminu na uprawnienia)

Mapy akustyczne
Mapy akustyczne

Metoda pomiaru

Korzystając z aparatury mierniczej, należy liczyć się z dużymi kosztami. Nie dość, że potrzebny jest ktoś kto potrafi obsłużyć sprzęt, to jeszcze taki ktoś powinien dobrze znać się na metodach prowadzenia takich pomiarów. To powoduje, że metoda jest bardzo kosztowna i czasochłonna. Często wyniki nie są na tyle miarodajne i wartościowe, żeby inwestować w ten sposób badania. Przez cenę i czas trwania pomiarów najczęściej stawia się na korzystanie z analizy dokumentów, w tym z mapy akustycznej (SMA). Ta jest przydatna w kontekście obliczeń izolacji akustycznej przegród budowlanych. (uprawnienia budowlane 2022)

Mapa akustyczna

Na mapach akustycznej ukazuje się uśrednione źródła emitowanego hałasu różnego typu. Głównie przydaje się przy obszarach bardzo zurbanizowanych z ponadnormatywnym poziomem hałasu. Tworzy się ją z szeregu cyfrowych map, w tym takich opisujących emisję dźwięków. Są na niej również zaznaczone obiekty ciche i te zarażone na hałas środowiskowy. Dane akustyczne określane są przez poziom decybeli, a podzielone zostały względem pór dnia: (uprawnienia budowlane kontakt)

 1. 6 – 18,
 2. 18 – 20,
 3. 22 – 6.

W ten sposób łatwo ocenić skalę szkód, które dane dźwięki mogą tworzyć. Jeśli w okolicach wieczora i nocy w okolicy jest znacznie ciszej, teren ten nadaje się na mieszkania. Jeśli jednak w ciągu całego dnia hałas nie daje spokoju, odpadają ośrodki wypoczynkowe, zdrowotne czy mieszkalne.

Ostateczna ocena

Po wykonaniu dokładnego badania korzystając z mapy akustycznej, można dość do dwóch wniosków. Określa się je jako stany oddziaływania akustycznego. Te to odpowiednio: (segregator egzamin ustny uprawnienia)

 1. Stan pozytywny – czyli brak uciążliwości akustycznej i spełnienie wymagań formalnych,
 2. Stan negatywny – czyli pojawienie się uciążliwości i brak spełnienia wymagań.

W ten sposób określa się, co można jeszcze zrobić i jaka konstrukcja mogłaby powstać na danym terenie.  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com