fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nakładanie lakieru

Nałożenie lakieru na płaszczyznę malowaną olejną nada błysku, chroni w pewnym stopniu od deformacji i niszczących wpływów otoczenia. Techniki olejne używa się do drewna, metalu czy tynku. Zamiast malowania używa się wyklejanie ścian arkuszami we wzory, które są po prostu tapetami. Używa się również tapet winylowych, są one wygładzone oraz wytłaczane, zabezpieczane by dało się zmywać i żeby były wodoodporne. Do nakładania i mocowania tapet używa się kleje skrobiowe czy celulozowe. Tapety da się nakładać jedynie na mury odpowiednio suche. (uprawnienia budowlane kontakt) Każde zadrapanie czy odprysk na płaszczyźnie muru należy wygładzić gipsem czy szpachlówką olejną, a plamy od rdzy, tłuszczy należy zamalować lakierem nitro czy chlorokauczukowym. Uszykowany mur gruntuje się luźnym klejem i po jego zastygnięciu nakłada się tapetę. Zanim naniesiemy ją jednak warto pociąć arkusze na właściwej wysokości, z zestawieniem wzoru, potem nałożyć klej i odczekać około kwadrans, by tapeta nasiąknęła. (uprawnienia budowlane 2021)

Malowanie płaszczyzn
Malowanie płaszczyzn

Uszykowanie płaszczyzny drewna

Uszykowanie płaszczyzny drewna pod malowanie skupia się na oszlifowaniu jej papierem ściernym. Później sęki oraz zabitki żywiczne obkłada się roztworem szelaku, a potem pełną płaszczyznę gruntuje się ciepłym pokostem na jaki dodatkowo nakłada się ochrę. (uprawnienia budowlane program) Po zastygnięciu gruntu drewno szpachluje się identycznie jak tynk. Fundamenty metalowe warto też najpierw umyć, a potem gruntować farbą miniową i finalnie wygładzić szpachlówką. Farbę olejną rozmieszcza się jak najcieńszą i równą warstwą się da. Farbami kolorowymi nakłada się dwie czy trzy warstwy. DO finalnego malowania w celu załagodzenia wypukleń korzysta się z pędzla płaskiego. Farby olejne da się również nakładać zautomatyzowanie natryskiwaczem. Jak chcemy żeby płaszczyzna finalnie była matowa, tepujemy ją poprzez bicie pędzlem prostopadle do muru.

Prace malarskie

Tak uszykowana tapeta idealnie się nakłada i nie powstają niechciane pęcherze. Nałożoną tapetę wygładza się miękką szczotką czy wałkami, aby dosadnie przyciśnięta była do fundamentu. Zanim zaczniemy prace malarskie warto wygładzić płaszczyznę, którą będzie się malować poprzez zlikwidowanie szczelin i wypukłości. Potem warto tę płaszczyznę zagruntować. Fundamenty niewsiąkliwe, przykładowo szkło, nie potrzebują tego procesu. Prace malarskie muszą zostać przeprowadzane dopiero po wyschnięciu. Odpowiednie malowanie obiektów stalowych da się robić po pełnym zamontowaniu każdej części. Malowanie murów i sufitów da się przeprowadzać dopiero po pełnym zestawieniu, okuciu i wypoziomowaniu stolarki i po zagruntowaniu wrębów. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Warto też zakończyć prace podłogowe oraz instalacyjne. Finalne malowanie robi się po oszkleniu konstrukcji i skończeniu każdych prac, poza cyklinowaniem posadzek. Zanim zacznie się malować, szczeliny czy plamy jakich nie da się zlikwidować, trzeba odgrodzić poprzez powleczenie roztworem szkła wodnego, szelaku prędko wysychającym lakierem. Szkła wodnego nie można używać w sytuacji używania techniki olejnej, lakierowej czy emulsyjnej. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Temperatury podczas prac malarskich

Prace malarskie trzeba przeprowadzać w temperaturze powyżej +5°C. Na zewnątrz obiektu nie powinny one zachodzić w trakcie opadów. Wykonywanie prac malarskich na elewacji obiektu podczas upałów letnich czy wiatru nie jest polecane. Z tych samych przyczyn podczas przeprowadzania prac w pokojach warto zamykać okna. Najlepszą temperaturą w trakcie przeprowadzania prac malarskich są:

-dla lakierowania oraz powlekania emalią – +20°C,

-dla malowania klejowego, wapiennego, krzemianowego i kazeinowego – + 12°C, (program egzaminu na uprawnienia)

– dla szpachlowania i malowania olejnego +10°C.

Malowanie przeciwkorozyjne obiektów ze stali na zewnątrz musi zostać przeprowadzane podczas lata, z pamiętaniem o warunku wilgotności nie przekraczającej 80%. Nie pozwala się na malowanie płaszczyzn wilgotnych podczas deszczu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com