fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Magazynowanie energii ze źródeł energii odnawialnej

Mówiąc o energii warto rozważyć, jak opłacalna mogłaby być budowa małej szczytowej elektrowni. Na terenie Polski pojawia się problem związany z obieraniem energii wytwarzanej przez źródła energii odnawialnej przez energetyczne zakłady. Węglowe elektrownie pracują w ciągłym ruchu i kiedy produkują energię poprzez OZE w związku z występowaniem np. silnego wiatru, muszą one obniżać jej produkcję. Pomoc dla rozwiązania tego problemu mogą przynieść szczytowe elektrownie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Magazynowanie energii ze źródeł energii odnawialnej
Magazynowanie energii ze źródeł energii odnawialnej

Opłacalność małych elektrowni

Rozważając opłacalność zrealizowania elektrowni OZE małego typu, które byłyby magazynami dla energii, trzeba dokonać kalkulacji, która musi zostać sfinansowana, dlatego też w związku z tym pojawia się problem. W szczytowych elektrowniach w nocnym okresie, kiedy niewielkie jest zużycie energii woda ze zbiornika dolnego przepompowywana jest do zbiornika znajdującego się na górze poprzez energię, jaka wytwarza się w węglowych elektrowniach. Z górnego zbiornika natomiast woda spuszczana jest do dolnego. Uruchamia ona po drodze turbinę, która wytwarza elektryczną energię. Takie czynności ponawiają się w sposób cykliczny. Temat związany z budową małych szczytowych elektrowni OZW wiąże się z przeprowadzeniem energetycznego audytu, ustaleniem technicznych rozwiązań, oszacowania kosztów związanych z budową, czy na określeniu opłacalności danej inwestycji i ekologicznego efektu, jaki przyniesie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Elektrownia w Żarnowcu

Na przestrzeni ostatnich lat powstało kilka szczytowych elektrowni, a największa z nich powstała na terenie Żarnowca. Szczytowe elektrownie obecnie są modernizowane i do przepompowywania wody z dolnego do górnego zbiornika stosuje się energię OZE. Nieopodal zbiorników powstały fotowoltaiczne kolektory i wiatraki, które produkują elektryczną energię. Na większości obszaru Polski występują równiny, i dlatego też nie ma tu dużo miejsc w których można by zlokalizować wodne zbiorniki w sąsiedztwie, na różnych poziomach, jakie umożliwią wybudowanie szczytowych elektrowni. Korzystając jednak z ukształtowania terenu może dobrze byłoby zastanowić się, czy nie wznosić nowych małych szczytowych elektrowni. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Różne poziomy wody

Przykładowo na Wiśle niedaleko Kazimierza od lewej, jak i od prawej strony brzegu różnica między poziomem w rzece wody a górnym poziomem brzegu osiąga wartość kilkudziesięciu metrów.  (uprawnienia budowlane program)  Podobna sytuacja zachodzi w wielu innych miejscach, m.in. w pobliżu Płocka na prawym brzegu rzeki. Z pewnością w tej okolicy znajduje się wiele rolnych nieużytków, i można w związku z tym rozpatrywać możliwość stworzenia szczytowych małych elektrowni. W związku z tym w tym rejonie można zbudować na brzegu górnym rzeki duży wodny zbiornik, a obok postawić fotowoltaiczne kolektory oraz wiatraki. Zbiornik wody połączyło by się w tej sytuacji za pomocą dwóch rur z Wisłą.  Jedna z rur wykorzystywałaby energię pochodzącą z fotowoltaicznych ogniw i wiatraków. Służyła by ona do przepompowywania z Wisły wody, czyli z dolnego do górnego zbiornika. Druga rura spuszczałaby wodę w szczytowych godzinach ze zbiornika górnego do Wisły. Tak spuszczana woda powodowałaby uruchomienie turbiny, która wytwarzałaby elektryczną energię. W ten sposób doszłoby do powstania niewielkiej szczytowej elektrowni.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com