fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Liny

W budownictwie do unoszenia ciężkich obiektów używa się lin stalowych czy konopnych. W przyrządach do podnoszenia pojawiają się tylko stalowe. Liny konopne w trakcie montowania konstrukcji z części wielkowymiarowych są używane jedynie do nakierowania na odpowiedni punkt części umiejscowionej na haku. (uprawnienia budowlane kontakt) Tworzywo do stworzenia lin to drut o 0 0,4-2,5mm ze stali węglowej. Solidność takich drutów bywa w granicach 800-r-2000 MPa. Liny kategoryzuje się wedle budowy i metody splatania. Do przyrządów montażowych korzysta się z lin o średnicy kołowej. Liny 3t4 robi się tak, że zaczynamy od ułożenia prętów z sploty, a z nich tworzy się linę. Ilość prętów w splocie bywa zróżnicowana i musi zostać pokazana w opisaniu liny. Przykładowo linę o sześciu splotach, jakie liczą łącznie 114 prętów, opiszemy 6X19 4-1K, co mówi nam, że we wszystkich splotach widnieje 19 prętów, a wśród splotów będzie rdzeń konopny. (uprawnienia budowlane 2021)

Liny stalowe
Liny stalowe

Kierunek zwijania prętów

Jak kierunek zwijania prętów w splocie i splotów bywa identyczny, taka lina będzie mieć nazwę współzwitej. Liny takiego rodzaju potrafią być używane do unoszenia umieszczonych ciężkich obiektów, bo dzięki nim uruchamiają się same. Jak pręty w splocie bywają zwinięte w jedną stronę, a sploty w linie w innym, takie coś nazwiemy przeciwzwitą. Takie liny to standardowe liny do prac montażowych. Liny można ułożyć na kształt kabli, jakie przydadzą się do unoszenia niezwykle masywnych obiektów. Konopne rdzenie w kablach oraz linach bywają obłożone smarem, jaki niweluje tarcie wśród prętów i splotów i chroni je przed wystąpieniem korozji. (uprawnienia budowlane program) Krążki są idealne do pracowania w parze z liną o konstrukcji 6X37 + 1K. Są to liny głównie używane do montażu, robione z dużych prętów, bywają mało podatne na korozję, nie niszczą się szybko i nie wycierają. Udźwigiem nazwiemy taki ciężar liny, w przypadku jakiego lina będzie w stanie pracować bez problemów.

Zawiesia

Zawiesia zrobione są z ramy czy belki z podciągniętymi cięgnami, jakie wykańcza się hakami. Żeby uprościć unoszenie jednym zawiesiem części rozbieżnych rozmiarów, bywają one tak robione, że cięgna da się poruszać po belce. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Takie zawiesie to zawiesie uniwersalne. Do unoszenia kafli czy części przestrzennych przydadzą się zawiesia ramowe, w jakich cięgna bywają zawsze przyczepione do ramy. Bywają także używane zawiesia linowe, jakie złożone są paru drutów przyczepionych do górnego ogniwa, za jakie chwyta hak. Chwytaki będą idealne do unoszenia belek czy bloków nieuzbrojonych w rączki do unoszenia. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Krążek nieruchomy

Krążek nieruchomy bywa najłatwiejszym przyrządem do podnoszenia. Umieszczony jest on w stalowe jarzmo, z jakim robi zblocze. Najważniejszym elementem składowym wszystkich wciągarek będzie bęben żeliwny czy stalowy, na jaki nakłada się liny. Bęben bywa uruchamiany za pomocą korbki lub automatycznie poprzez silnik. Żeby powiększyć udźwig wciągarki, ruch korby czy silnika będzie transportowany na bęben przekładnią. Udźwig wciągarki jest zależny od wpływu przełożenia przekładni. W przypadku takiej samej mocy napędowej, im bardziej zwiększony będzie stosunek przełożenia, tym lepszy wypadnie udźwig. Szybkość nakładania liny na bęben się obniży. (program egzaminu na uprawnienia) Wszystkie wciągarki używane do prac montażowych trzeba wyposażyć w hamulec i oznaczenie, na jakiej widnieją informacje montażowe. Z wciągarek ręcznych najmocniej popularne będą te kozłowe. Posiadają one udźwig do 50 kN. Przyrządy montażowe bywają zaopatrzone we wciągarki automatyzowane. Wciągarki nie umieszczone w przyrząd, trzeba właściwie zakotwić przy użyciu bali umiejscowionych w gruncie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com