fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Lepsza jakość basenowej wody poprzez modernizację basenów

Coraz częściej do filtracji basenowej stosuje się aktywne szklane złoże. Ważne jest to, jakie zalety płyną z zastosowania tej technologii. Na rynku stosuje się obecnie kilka typów filtracyjnych złóż służących do basenowych filtrów. Są to złoża piaskowo – żwirowe, szklane czy zeolitowe. Wśród tych złóż można znaleźć wiele specjalistycznych o unikatowych właściwościach do tego, aby skutecznie przeprowadzić uzdatnienie wody, w zależności od warunków, w jakich pracuje. Filtracja to proces, który najczęściej jest pierwszym z etapów związanych z cyklem oczyszczania basenowej wody. Wpływa on pozytywnie na efekt przy zastosowaniu innych dezynfekcyjnych metod. (uprawnienia budowlane 2022) 

Lepsza jakość basenowej wody poprzez modernizację basenów
Lepsza jakość basenowej wody poprzez modernizację basenów

Cel działania systemu

Jeden z najważniejszych celów działania każdego z systemu związanego z oczyszczaniem basenowej wody jest usunięcie oraz unieszkodliwienie bakterii oraz ubocznych produktów dezynfekcji, które pozostają w obiegu wody. Na wskutek niskoefektywnej mechanicznej filtracji stosuje się coraz bardziej silne dezynfekcyjne środki. Zazwyczaj specjaliści skupiali się na coraz bardziej na silnych metodach związanych z usunięciem problemu, jednak powinni się oni przyjrzeć przyczynom oraz rozpocząć prewencyjne działania. Stosunkowo większych zmian w metodach filtrowania w stosunku do dezynfekcyjnych metod byłoby niewiele i ograniczały by się one zapewne do korzystania z różnych filtracyjnych materiałów. (uprawnienia budowlane 2022) 

Złoża szklane

Szklane rodzaje złóż produkuje się z zastosowaniem metody kruszenia niebieskiego, białego, zielonego i brązowego szkła o różnym stopniu granulacji ziaren. Odpowiadają one granulacji piaskowo – żwirowych złóż. Dostępne w Polsce oraz na świecie kruszone szkło cechuje się tym, iż nie pochodzi ono z procesu chemiczno – termicznej aktywacji. Jego skład to białe i niebieskie szkło, które to jest najtańsze oraz najbardziej dostępne. Zanieczyszczenie organicznymi związkami takiego typu jest większe 10 – cio krotnie od złoża o typie AFM®. Historia związana z używaniem tych złóż jest stosunkowo krótka co sprawia, że wiedza o stopniu efektywności ich działania jest trudna w porównaniu z innymi znanymi na rynku filtracyjnymi złożami od przeszło 10 lat. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Złoża z aktywnego węgla

Złoża pochodzące z węgla aktywnego stosuje się w celu adsorpcji nieorganicznych związków, organicznych, do związanego chloru oraz w celu usuwania ciężkich metali.  (uprawnienia budowlane program)  Bardzo dobrze redukują związany chlor, ponieważ jego warstwa na powierzchni piaskowego złoża w ciśnieniowym filtrze nie przekracza poziomu 10 cm. Warstwy wyższe złoża powodują niekiedy zakwaszanie się filtracyjnego złoża i tworzenie się biofilmu. Im ziarna aktywnego węgla są większe, tym ciężej wypłukać je z filtra poprzez wsteczne płukanie. Najlepszym aktywnym węglem do uzdatniania basenowej wody jest węgiel tworzony z łupin kokosowych orzechów. Dodanie kolejnej warstwy aktywnego węgla sprawia, że należy zmniejszyć prędkość płukania całego filtracyjnego złoża. To może powodować niekiedy niedostateczne wypłukiwania się piaskowego złoża. Taki problem nie pojawia się, kiedy stosuje się złoże AFM®. Wymaga się tu takich samych prędkości płukania aktywnego węgla oraz AFM®.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com