fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Leca®KERAMZYT na zielony dach

Największy pod względem objętościowym materiał na użytkowe oraz zielone dachy jest Leca® KERAMZYT. Jest to lekki rodzaj kruszywa, jakie stosuje się najczęściej do drenażu bądź wypełniającej warstwy i uzupełniającej poziomy. Na dachu zielonym materiał ten stanowi między 30 a 6% objętości wszystkich warstw łącznie. Korzystając z pionowego transportu, jakim jest dźwig skorzystać można z dostarczenia keramzytu w tzw. big – bagach. Są to duże wory, których pojemność wynosi 2,0 m3. W części dolnej wyposażone są one w rękawy, które odwiązuje się. Za ich pomocą wysypuje się kruszywo z takiego wora, który wisi na dźwigowym haku. (uprawnienia budowlane cennik) 

Leca®KERAMZYT na zielony dach
Leca®KERAMZYT na zielony dach

Układanie keramzytu

Proces związany z układaniem keramzytu można niekiedy przyśpieszyć, kiedy zamówi się samochód z pompą oraz jeden bądź dwa samochody, które będą tylko dostarczać potrzebne kruszywo. W ten sposób zamawiający udostępni ładowarkę, jaka na miejscu przeładuje na samochód z pompą kruszywo. Takie działanie pozwala układać w jednym dniu na dachu przeszło 200 m3 keramzytu. Można go także podawać na trzecią bądź czwartą kondygnację. To sprawi, że szybkość związana z układaniem kruszywa zmniejszy się o poziom 10 do 30%. Ograniczając poziomy transport na zielonym dachu zmniejszają się również koszty. Można w ten sposób także uniknąć problemów związanych z pojawiającymi się zniszczeniami na hydroizolacji oraz na innego rodzaju składowych materiałach. Na to wszystko wpływa odpowiednia organizacja prac.  (uprawnienia budowlane program) 

Brak pośredniego transportu

Materiał jakim jest Leca® KERAMZYT układa się na dachach bez konieczności pojawiania się pośredniego transportu. Kruszywo pompuje się nawet na odległość wynoszącą 40 metrów. Podczas dokonania zamówienia dostawy samochodem posiadającym pompę, na plac budowy przyjeżdża kruszywo w ilości około 70 m3. Po tym, jak rozłoży się węże pompowanie takiej ilości kruszywa zajmuje od 3 do 4 godzin. Do prac zaangażowanych jest tylko dwóch pracowników. Jeden z nich przechodzi z końcówką, a drugi pracownik pomaga w przekładaniu węży. Samochód posiada na stałe zainstalowaną pompę, dlatego też dostawy mogą przeprowadzane być w cyklach codziennych, co dwa bądź trzy dni. Wszystko zależy od odległości budowy od fabryki, w której następuje załadunek.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Materiały przenoszone przez maszyny

Warto zastanowić się podczas tworzenia zielonego dachu, jakie materiały będą przenoszone przez dźwig bądź wieżowy żuraw.  (uprawnienia budowlane segregator)  Zwykle grubość warstw zielonego dachu, bądź też użytkowego na hydroizolacji wynosi od 60 cm do maksymalnie 120 cm. Kiedy przykładowo przestrzeń na podziemnym garażu między budynkami ma powierzchnię wynoszącą 1500 m2, na dachu w takim wypadku ułożyć należy przeszło 1300 m3 materiałów. Zalicza się do nich termiczne izolacje XPS, drenażowe maty, geotkaniny czy substrat uprawnej ziemi. Do komunikacyjnych ciągów należy doliczyć tłuczeń, piaskowe podsypki, krawężniki, ławy oraz drogowe i chodnikowe nawierzchnie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com