fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Księga wieczysta – co się w niej znajduje?

Księga wieczysta  to  publiczny  rejestr,  który  określa  status  prawny  nieruchomości.  Księgi  wieczyste  są prowadzone przez Sądy Rejonowe i specjalne wydziały. W księgach wieczystych  mowa  jest  o  gruntach, budynkach i lokalach. Księgi wieczyste są  jawne, co oznacza, że każdy kto posiada numer  księgi ma do niej dostęp. Z księgi wieczystej można dowiedzieć się kto jest właścicielem nieruchomości, sprawdzić można czy sprzedający jest właścicielem rzeczywistym nieruchomości czy przysługuje mu własnościowe prawo do lokalu.

księga wieczysta
księga wieczysta

Uprawnienia budowlane to egzamin który kwalifikuje inżynierów do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Samodzielne funkcje pełnią projektanci, kierownicy budów, inspektorzy nadzoru i inne osoby, które mają odpowiednie wykształcenie i praktykę.  Aby prawidłowo przygotować się do takiego egzaminu warto nauczyć się pytań testowych dostępnych w programie Uprawnienia Budowlane.  Warto też zapoznać się z aktami prawnymi do uprawnień, które dostępne są na naszej stronie w postaci programu.

Księga wieczysta

Kwestie najczęściej załatwiane w wydziałach wieczystoksięgowych to sprawdzenie prawnego stanu nieruchomości. Ponadto również założenie księgi wieczystej dla nieruchomości, dokonanie wpisu praw do księgi wieczystej oraz zlecenie  przygotowania  i  wydania  odpisu księgi. Księga Wieczysta składa się z czterech działów zawierających różne informacje dotyczące nieruchomości. Dział pierwszy dotyczy oznaczeń nieruchomości i zawiera spis praw związanych z własnością. Dział drugi dotyczy kwestii własności. Trzeci dział mówi o prawach, roszczeniach i ograniczeniach, ten dział jest  najbardziej  znaczący.  Dział  czwarty  dotyczy  hipoteki.  Działy kiedyś dzieliły się na łamy w systemie papierowym, w tej chwili  w  systemie  elektronicznym działy podzielono na rubryki a dalej na podrubryki. Wpisów na podstawie  wniosków dokonują sędziowie  albo  referendarze  sądowi.  W  odpisie  z  księgi  wieczystej  mogą  znaleźć się informacje na temat danych nieruchomości czyli powierzchni, rodzaju czy położeniu, dane  właściciela, a także informacje o prawach rzeczowych.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com