fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Spycharki

Te maszyny wyróżniają się tym, że w ich skład wchodzą ciągniki gąsienicowe, mechanizm sterujący i ramy ze spychakiem. Odpowiadają one za przedzielanie ziemi cienkimi warstwami i układanie jej przed spychakiem na małe odstępy.

Koparka o czerpaniu poprzecznym

Spychak to nic innego jak stalowa blacha wykrzywiona łukowo pionowo i wzmożona przymocowanymi kątownikami czy blachami. Na dole spychaka znajdziemy lemiesz, który odspaja ziemię. W zależności jak osadzony jest spychak, wyróżniamy:

-skośne – wyposażone w przyrząd umożliwiający ustawianie spychaka pod kątem do osi podłużnej ciągnika. Odseparowana ziemia podnosi się i przesuwa po spychaku od jednego do drugiego końca, aż w końcu opada na bok i tworzy jednostronny wał ziemny, (uprawnienia budowlane kontakt)

-czołowe – spychak zamocowany pod kątem prostym do osi podłużnej ciągnika. Podnosi on oddzieloną ziemię, ale jedną jej część osuwa po obu stronach na boki.

Spycharki posiadające przyrząd obracający spychakiem w pionie tak, że możliwe jest, że pochyli on się do poziomu 5H-80. Mechanizm spychaka bywa linowy z wciągarką bądź hydrauliczny z pompą i tłokiem. W miejscach gdzie panują niskie temperatury, zaleca się używanie mechanizmy linowego. Najpopularniejszą w Polsce spycharką jest spycharka czołowa D-157. (uprawnienia budowlane 2021)

Zastosowanie spycharek

Spycharki są niezwykle ważne w budownictwie podczas wykonywania prac takich jak:

– załadunek ziemi na pojazdy,

– ścinanie zboczy,

– tworzenie płytkich wykopów,

-ubijanie spulchnionej ziemi,

– wyrównywanie terenu, szczególnie ze ścinaniem pagórków i zasypywaniem wgłębień,

– rozgarnianie ziemi na nasypie, (uprawnienia budowlane program)

-przesuwanie mas ziemnych na niewielkie odległości 10-M30 m. W momencie przekroczenia 100m używanie spycharki generuje zbyt duże koszty,

– oczyszczanie terenu z krzewów i drzew,

– zasypywanie rowów i dołów przy fundamentach.

Czerpaki

W niewielkich koparkach udźwig czerpaka to 15-150 1, a masa całej maszyny mieści się w 40 tonach. W koparkach tych o wiele większych może być to nawet udźwig do 2,5 m3, a masa do 1000 ton. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Najczęściej koparki wieloczerpakowe o czerpaniu poprzecznym wykorzystuje się do:

-jeśli rozmiar koparki jest nieduży, to stosujemy je do robót w kamieniołomach, na budowie i tym podobne.,

-jak maszyna jest duża, korzysta się z nich w budownictwie wodnym i przy ogromnych budowach.

Koparki o czerpaniu poprzecznym wykopują skarpy powstałe do góry czy spuszczone na dół. Wysięgnik może być jednostką indywidualną bądź zawierać dwa lub trzy elementy złączone przegubowo. Jeżeli taki wysięgnik dodatkowo jest zakończony ruchomym elementem, który da się ustawić poziomo, to ułatwia to wyrównywanie jego dna. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zgarniaki

Są znane jako mechanizmy złożone ze skrzyni posiadającej lemiesz, mechanizmu sterującego i podwozia kołowego. Przystosowane do odseparowywania i zgarniania ziemi i do jej transportu.

Na rynku istnieje wiele rodzajów zgarniarek, a wyróżnia się je na podstawie konstrukcji skrzyń, ilości kół, systemu sterowania, środków pociągowych, ilości osi, rodzaju wyładowywania i inne. Przy najmniej skomplikowanych typach sterowanie jest zazwyczaj ręczne. W pozostałych można spotkać linowe, elektryczne czy hydrauliczne. W zależności od środków pociągowych pojawiają się zgarniaki ciągnięte przez tylko jeden ciągnik bądź takie, które są również ciągnięte przez jeden ciągnik ale dodatkowo popychane drugim w trakcie oddzielania ziemi. Znane są również zgarniaki z własnym przyrządem pociągowym. (program egzaminu na uprawnienia)

Praca zgarniarki należy do seryjnych:

1.Odzielamy ziemię i zbieramy ją do skrzyni, która posiada ruchomą tylną ściankę,

2.wywozimy w szczelnie zamkniętej od dołu skrzyni,

3.wyładowywujemy zawartość przez przesuwanie się tylnej ściany skrzyni w przód,

4.wracamy i zaczynamy od początku.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com