fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konstrukcje dachowe a zmiany klimatyczne

Wraz z upływem lat podejście związane z konstruowaniem dachów uległo znacznej zmianie. Budowlana branża jest na ten moment coraz bardziej świadoma tego, jak zmienia się klimat i w związku z tym ciągle poszukują odpowiednich technicznych rozwiązań, które wpłyną na jego poprawę Huragany, gwałtowne wichury oraz nawałnice cechują się tym, że w bardzo krótkim czasie mogą doprowadzić do zniszczenia dachowej konstrukcji. Pomimo, że sposoby projektowania, jak i tworzenia dachów zmieniają się, to jednak człowiek nie ma na wszystko wpływu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Konstrukcje dachowe a zmiany klimatyczne
Konstrukcje dachowe a zmiany klimatyczne

Ciężkiego rodzaju dachówki

Wyróżnia się dwa rodzaje dachówek. Są to dachówki ceramiczne oraz betonowe.   (uprawnienia budowlane program) Posiadają one cechy, które w sytuacji pojawienia się wichury mogą czasami być zbawienne dla budynku i jego dachowej konstrukcji. Dachówka to ciężki rodzaj pokrycia o małoformatowym wymiarze. Pod pewnym względem mówi się, że są one położone w elastyczny sposób na dachu. To, że są one małoformatowe powoduje, że ssąca siła, jaka oddziałuje na dach w związku z wiatrem rozkłada się na każdą z pojedynczych dachówek, co sprawia, że wiatr może poderwać każdą z nich, bez wpływu na pozostałe dachówki. Efektem jest tutaj działanie dachówek jak tzw. zaworków, które dają bezpieczeństwo. Ssące siły wiatru nie uniosą całego dachowego pokrycia, ale np. kilka bądź kilkanaście połaciowych dachówek, które uniosą się na chwilę „odprężając” się i opadną na swoje miejsce. (uprawnienia budowlane 2022)

Mocowanie na dachowych konstrukcjach dachówek

Warto zastanowić się, jaki sens ma mocowanie na dachowej konstrukcji dachówek skoro są one na ciężkie. Klamrowanie ich na połaci jest jak najbardziej odpowiednią czynnością. W ten sposób wpływa się na zwiększenie granicznej ssącej siły wiatru, która może doprowadzić do podniesienia dachówki o siłę, jaką posiadają klamry i jaką będą w stanie wytrzymać. W technicznych aprobatach producentów dachówek oraz dachowych akcesoriów warto zweryfikować zrywające siły takich elementów. Im klamer jest więcej na 1m² pokrycia dachowego, tym większą wykazuje on odporność związaną z ssaniem wiatru. Należy zaznaczyć w tym miejscu, że zarówno elementy, jak i połączenie ich do dachówki mają pewną elastyczność, a więc nadal działają one jak zaworki bezpieczeństwa.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Lekkie wielkoformatowe pokrycia

W wielu regionach na terenie naszego kraju stosuje się wielkoformatowe lekkie pokrycia. Ssąca siła, która osiąga wartość odpowiednią do uniesienia połaci bądź zerwania całego pokrycia czasami może zdjąć je całe z dachowej konstrukcji, w związku z nieodpowiednio mocnym jej przymocowaniem. Dachówkowy dach sprawia, że wiatr może wyssać pojedyncze dachówki bądź je poprzesuwać, co wiąże się z prostymi oraz szybkimi naprawami. Dlatego też zauważyć można czasami uszkodzone dachy, które pokryte są za pomocą dachówki, a wielkoformatowe porycia o lekkim przymocowaniu niekiedy w całości mogą wylądować na posesji sąsiada.(program egzaminu na uprawnienia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com