fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konstrukcja rusztowania

Zadaniem konstrukcji rusztowania jest bezpieczne przenoszenie ciężaru własnego, obciążenie montażowe, a także ciężar świeżego betonu i zbrojenia betonowanej konstrukcji (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Konstrukcja rusztowania

Wieże węglowe

Aby móc zmniejszyć zużycie materiałów dodatkowych, a także skrócić czas budowy, próbuje się sprawić, żeby budowa wież węglowych znalazła swoje zastosowanie również w przemyśle. Zaprezentowano rosyjską wieżę węglową, której pojemność wynosi 2550T i zbudowana jest z elementów prefabrykowanych. Tylko fundament o grubości 65 cm wykonano w konstrukcji monolitycznej. W gniazdach w fundamencie postawiono 10 słupów (każdy o wysokości 20 m), które zostały połączone ryglami oraz belkami podbunkrowymi w głowicach (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Wszystkie te elementy również były prefabrykowane. Owe słupy, ważące 35 ton, powstały z betonu typu 200, belki (20 ton każda) – z betonu typu 400. Zbiorniki zrobiono z dwuwalców o średnicy 11,4 m oraz wysokości 14,4 m. Ścianki są grube na 20 cm.

Kolejnym przykładem jest następna wieża węglowa powstała w Rosji. Jej konstrukcja jest częściowo prefabrykowana. Wieża ma wymiar (w rzucie) 22,8 x 12,9 m, a jej wysokość to 50 m. Prostokątne zbiorniki mają wysokość ok. 18,7 m. Fundamenty tej wieży zostały wykonane w konstrukcji monolitycznej. Słupy, ściany zbiorników ,ściany obudowy, rygle ram i belki podbunkrowe są zrobione w deskowaniu ślizgowym i przestawnym. Pozostałe elementy (zwłaszcza belki trójkątne i boczne wylotów zbiorników czy płyty stropowe) są prefabrykowane. Ich ciężary mieściły się w granicach 0,2-3,6 T, liczba typów 3-31 przy powtarzalności 26-1010 (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Budowa wieży częściowo prefabrykowanej pozwoliła na zmniejszenie wykorzystania betonu o jakieś 23%. Wpłynęło to także na zmniejszenie ciężaru całej konstrukcji, a także powstały mniejsze koszty (o ok. 6%) i czas budowy uległ skróceniu. Jednak nie są to efekty w pełni zadowalające. Trwające prace pozwolą na wprowadzanie kolejnych usprawnień w projektowaniu i budowaniu wież węglowych.

Wieże węglowe a tereny górnicze – jak zabezpieczyć?

Decydując się na budowę wież węglowych na terenach górniczych należy wziąć pod uwagę, że jest to powierzchnia, pod którą znajdują się kopalnie. Jest ona odkształcona. Na konstrukcję wieży wpływają różnego rodzaju rozpełzania, przechylenia i krzywizny terenu, a także tąpnięcia.

Zabezpieczenie wieży przed siłami, które powstały na skutek rozpełzania terenu, polega na powiązaniu ław fundamentowych ściągami. Jednocześnie należy zastosować warstwy poślizgowe, których głównym zadaniem jest zmniejszenie tego typu sił. Z kolei wpływy przechyleń i krzywizn terenów na wieżę węglową należy za każdym razem dokładnie przeanalizować. Jest to ważne ze względu na to, że wieża ta ma specjalny charakter. Zwłaszcza warto to rozpatrzyć z powodu umiejscowienia na wysokości ok. 25-30 m zbiorników. Sztywno zamocowane u podstawy ław fundamentowych słupy oraz głowice w tarczach zbiorników powodują, przy nierównym osiadaniu, do powstania nadmiernych sił wewnątrz konstrukcji (uprawnienia budowlane – egzamin).

W takim przypadku warto jednak wykorzystać na przykład trójprzegubowy ustrój jako konstrukcję nośną wieży. Dzięki takiemu wyjściu w ustroju nośnym nie powstają żadne dodatkowe siły wewnętrzne, chociaż nie jest to rozwiązanie, które zabezpieczy wieżę przed wychyleniem z pionu.

Urządzenie rektyfikacyjne jest przydatne, gdy następuje znaczne wychylenie wieży z pionu oraz utrudnia przebieg jakiegoś procesu np. technologicznego, a także wpływa na stabilność wieży. Używa się go wówczas w fundamencie wieży węglowej. Zadaniem tego urządzenia jest przede wszystkim sprawienie, że wieża znowu będzie stała pionowo. Doprowadza się do tego celu przy pomocy pras.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com