fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kompleksowe tarasowe i balkonowe prace

Kiedy na trasie albo balkonie połać zamknięta jest za pomocą pełnej balustrady często padają pytania, co zrobić z dociepleniem balustrady oraz czy jest to konieczne. Taki problem obejmuje zarówno tarasy, jak i balkony. Wiąże się to z tworzeniem hydroizolacji oraz termoizolacji. W przypadku balkonu, jeżeli balkonowa płyta jest docieplana, balustrady także należy docieplić.  (program egzaminu na uprawnienia)   Termoizolacja balustrad w tym wypadku musi łączyć się z termoizolacją na ścianie, aby skutecznie wyeliminować termiczne mostki. Takie prace są kosztowne oraz trudne w zrealizowaniu. Na stosunkowo małej powierzchni gromadzi się wiele detali do stworzenia, przy których trzeba zachować należytą staranność. Przemyślany musi tu zostać również połaciowy kształt. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Kompleksowe tarasowe i balkonowe prace
Kompleksowe tarasowe i balkonowe prace

Izotermiczne łączniki

Chcąc rozwiązać problem z termoizolacją balustrady na balkonie należy zastosować izotermiczne rodzaje łączników. Chociaż takie elementy nie są tanie, to patrząc na koszt związany z ociepleniem każdego elementu na balkonie po obu stronach oraz na stopień skomplikowania detali i duże prawdopodobieństwo pojawienia się błędów, stosowanie izotermicznych łączników wydaje się w tym wypadku rozwiązaniem najbardziej odpowiednim. W przypadku tarasy sytuacja wygląda trochę inaczej. Pod połacią znajduje się pomieszczenie, a pełna balustrada stanowi zwykle przedłużenie ściany. Ważny jest tu także wygląd ściany od strony zewnętrznej. Patrząc pod technicznym kątem zapewnia się w tym przypadku szczelność i odpowiedni poziom termoizolacyjności.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Wykonanie termicznej izolacji

Należy pamiętać, że dużą wrażliwością na wszelkie błędy wykazuje się również okap. W związku z tym termiczną izolację ścian i połaci pod tarasem powinno wykonać się w przemyślany sposób. Pojawienie się lokalnych termicznych mostków albo brak w jej ciągłości powoduje ogrzewanie fragmentów połaciowych powierzchni i znaczną stratę ciepła. W strefie styku stropu ze ścianą dochodzi niekiedy do rozwijania się pleśniowych grzybów. Naroże samo w sobie jest obszarem termicznego mostka i usuwa ono wodę z tarasowej połaci. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Docieplenie balustrad

Chociaż docieplenie balustrad od zewnętrznej strony wydaje się bardzo oczywistą kwestią, to jednak jej docieplenie od połaci nie jest już koniecznie uznawane za potrzebne. W przypadku braku ocieplenia od środka balustrady może nieść negatywne skutki. Pominięcie w tym miejscu termoizolacji jest niedopuszczalną sytuacją. Brak jej powoduje znaczne obniżenie się poziomu temperatury w strefie wieńca, na powierzchni stropu i ścian przy wieńcu. Kiedy temperatura na zewnątrz wynosi -20°C, w strefie bez termoizolacji wynosi ona poniżej +12°C. Konieczność dokonywania eliminacji termicznych mostków powoduje w związku z tym wymuszenie ocieplenia z każdej strony balustrady albo jej mocowanie na izotermiczny łącznik. Na podstawie konkretnych przypadków można rozpatrywać skutki jakie płyną z pojawienia się tego błędu. Są one niekorzystne dla budynku, jak i użytkowników oraz ich komfortu. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com