fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Problemy akustyki w miastach

W mieście wiele obiektów emituje hałas, zwany środowiskowym. Przez niego ciężko zachować swobodną izolację akustyczną, ponieważ wysoki stopień uprzemysłowienia i wzmożona ilość źródeł hałasu, przyczynia się do dyskomfortu. Do takich źródeł dźwięku można zaliczyć:

 1. ruch drogowy (tramwaje, samochody, autobusy),
 2. wszelkiego typu ruchy kolejowe (same pociągi na szynach, wiaduktach, ale również stacje),
 3. ruch lotniczy (zarówno lotniska, jak i samoloty),
 4. obszary produkcyjne,
 5. oczyszczalnie,
 6. wszelkie atrakcje odbywające się na dużych ternach, ze sporymi grupami ludzi, np. mecze czy koncerty.

Te elementy wpływają na komfort życia. Nawet jeśli część ludzi twierdzi, że już tego nie zauważa. Człowiek z natury nie jest przyzwyczajony do takich dźwięków ani do stałego bombardowania różnymi odgłosami. Dlatego ocenia się lokalizacje budynków pod względem komfortu akustycznego. (program egzaminu na uprawnienia)

Komfort akustyczny – metody oceny lokalizacji
Komfort akustyczny – metody oceny lokalizacji

Działania przed oceną

Metody oceny komfortu akustycznego względem budynków w mieście dzieli się na obiektywne i subiektywne. Powinny ze sobą współgrać, aby osiągać jak najbardziej miarodajne wyniki. Warto jednak zaznaczyć, że powinno zacząć się od innych działań. Do nich należy: (akty prawne uprawnienia budowlane)

 1. przeanalizowanie przestrzeni w okolicy,
 2. zidentyfikowanie źródeł hałasów i scharakteryzowanie ich,
 3. ustalenie mniej narażonych i konfliktowych miejsc,
 4. sprawdzenie otoczenia wpływającego na podmiot badań,
 5. wybór metody badawczej,
 6. wskazanie miejsc oczywistych pod względem zagrożenia akustycznego,
 7. określenie stopnia uciążliwości akustycznej otoczenia względem planowanego obiektu.

Obiektywne metody

Do oceny lokalizacji budynku można stosować różne metody. Część z nich nazywana jest obiektywnymi. W nich wyróżnia się te sposoby, do których należy użyć specjalistycznego sprzętu mierniczego. Następnie wyniki poddaje się analizie, w której ostatecznie przedstawia się strategiczną mapę akustyczną (SMA). (uprawnienia budowlane 2021)

Subiektywne metody

W tym przypadku nie mówimy już tylko o badaniach. Do tych metod potrzebne są jednak te obiektywne, wcześniej opisane. Całość polega na stworzeniu korekty wskaźników hałasu, bazując na danych obiektywnych. W ten sposób koryguje się wielkości wynikające ze społecznej oceny miasta i odnosi się całość do innych badań naukowych. (uprawnienia budowlane kontakt)

Drugą metodą subiektywną będą wywiady środowiskowe. Jest to najmniej miarodajna opcja, ale czasami badaniami nie wskaże się tego, co naprawdę odczuwają ludzie. Przeprowadza się, więc wywiady z użytkownikami terenu. Mają oni wskazać problemu, który pojawiają się w danym sektorze. Zebranie indywidualnych uczuć dotyczących zjawisk dźwiękowych w otoczeniu, ułatwia nałożenie wszelkich źródeł dźwięku na wcześniej powstałe badania. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com