fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Belka

Formowanie kolumn dwuprzegubowych bywa łatwe, z racji tego, że pojawiają się w nich nieduże punkty ściskające stworzone przez nieruchomość przegubów, przeto rozmiary ich średnic zależne są jedynie od sił zgniatających. Siły te z pominięciem masy kolumn są niezmienne wzdłuż ich rosłości. Kolumny muszą posiadać niezmienną średnicę. Rozmiary średnicy oznaczamy z warunków odpornościowych, dopasowując je do granicznego naciągnięcia. W mostach kaflowych, tak samo jak w belkowych, najważniejszą regułą w formowaniu podpór bywa doprowadzenie ilości kolumn do jak najmniejszej. Wraz z tą regułą ilość kolumn może być doprowadzona do dwóch, nawet w wiaduktach niezwykle rozpiętych. W mostach bardziej wąskich, przykładowo kolejowych i jednotorowych, nie widać potrzeby dawania dwóch kolumn. Zamienia się je zwykle jednym murem albo jedną kolumną o średnicy wydłużonej w poprzek mostu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Kolumny dwuprzegubowe
Kolumny dwuprzegubowe

Zestawianie kolumn z kaflem

Nieprawdziwe jest zestawianie kolumn z kaflem przęseł bez głowic. (uprawnienia budowlane program) Zestawienia takie są zazwyczaj motywowane tym, iż kafel posiada wystarczającą obszerność na przebicie i że oddziaływania kolumn nie sprawiają w kaflu za dużych sił zgniatających. Warto jednak mieć na uwadze, ze metoda zestawiania kolumn z kaflami wpływa na rozmieszczenie sił środkowych. Chociaż naciągnięcia od sił zgniatających są równo rozmieszczone w średnicach poprzecznych kolumny, to wszystkie ściskania kafli pod działaniem mas ruszających się i deformacje termiczne przęseł sprawiają w kolumnach punkty ściskające, sprawiające nierówne rozmieszczenie naciągnięć i sprawiające ich skupienie e zestawieniu kolumn z kaflami, o ile zestawienia te nie są wystarczającą łagodne, żeby uchronić od efektu karbu. Stąd jest ważne, by kolumnom nadawać dobre głowice. (uprawnienia budowlane 2021)

Metoda określania zmienności obszerności kolumny

Metoda określania zmienności obszerności kolumny to forma kolumny założona przez Maillarta w wiaduktach powyżej torów.  Kolumnom przytwierdzonym w podstawie i przegubowo zestawionym z belką poniżej jego brzegu zaczęto nadawać inną formę. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zadanie to kieruje do tej samej formy jak te wcześniejszej. Rozbieżność jednak widnieje tu, że kolumna nie bywa faktycznie umieszczona bezprzegubowo w podstawie, ponieważ podstawa zachowuje się tak, jak gdyby sprężyście umieszczona w ziemię albo sprężyście umieszczona na palach. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Górny przegub

Poza tym górny przegub potrafi zostać stworzony nie na poziomie osi belek centralnych, ale pod ich niższym brzegiem. Zwykle przegub bywa umieszczony nawet niższej od dolnego brzegu belki, przez przymus rozmieszczenia reakcji kolumny możliwie spokojnie na belkę. Belka musi posiadać zgrubienie powyżej przegubu. Ponieważ jak już wcześniej stwierdzono, podstawa zachowuje się jako sprężysty przegub, więc poleca się umieścić przeguby u fundamentów kolumn. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Przez to słupy o kolumnach bezprzegubowo zestawionych z podstawą i przegubowo z belkami są dosyć nieczęsto używane. Konstrukcja ich może być potrzebna w sytuacjach, w jakich używanie przegubów u fundamentów kolumn bywa niepotrzebne, przykładowo przez ich umieszczenie w wodzie. Takiego typu formy posiadają kolumny mostu w Beauvais. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com