fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Metoda obwodowo-punktowa

Przy ocieplaniu ścian metodą ETICS klej powinien być nanoszony na płyty styropianowe tylko i wyłącznie metodą obwodowo-punktową. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź! (uprawnienia budowlane kontakt)

Klejenie styropianu do ścian

Klejenie styropianu do ścian

Pełne klejenie

Pełne klejenie obwodowe razem z odpowiednią ilością placków zapewnia maksymalną trwałą przyczepność termoizolacji, dzięki czemu płyty się nie odkształcają, natomiast fasada ma estetyczny wygląd. Klejenie obwodowe uniemożliwia także ruch powietrza pod płytami, co zabezpiecza przede wszystkim przed odspajaniem powodowanym przez działanie wiatru. (uprawnienia budowlane 2022)

Bezpieczeństwo, także pożarowe

Obwodowe nałożenie kleju po krawędzi płyty EPS jest szczególnie istotne zwłaszcza ze względu na  bezpieczeństwo pożarowe. Nieprzerwane, obwodowe pasmo kleju skutecznie zapobiega powstawaniu szczelin powietrznych pomiędzy ścianą, a warstwą termoizolacyjną (tzw. „kominy”). Tym samym stanowi skuteczną barierę utrudniającą przedostawanie się tą drogą płomieni ognia na wyższe kondygnacje. Chociaż klejenie metodą obwodowo-punktową jest jednym z najpopularniejszych sposobów przytwierdzania płyt styropianowych do muru, wielu wykonawców cały czas ignoruje tę zasadę, często klejąc termoizolację do podłoża wyłącznie na tzw. „placki”.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) Zwróćmy na to naszą uwagę, bo to my później poniesiemy konsekwencje ich błędów. Ocieplenie ścian zewnętrznych należy wykonywać z użyciem materiałów nierozprzestrzeniających ognia, to bardzo ważne, przede wszystkim dotyczy to również sposobu mocowania termoizolacji. Niestety metoda na tzw. „placki” nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa pożarowego. W takim przypadku pomiędzy poszczególnymi płytami styropianu a murem tworzy się przestrzeń, która jest wypełniona powietrzem. W momencie pożaru styropian nie rozprzestrzenia ognia, ponieważ jest samogasnący, jednak ulega on spalaniu. Na skutek różnicy gęstości gorącego powietrza, powstałego w wyniku ognia oraz chłodnego powietrza zewnętrznego w przestrzeni między płytami styropianu, powstaje podciśnienie przypominające duży ciąg kominowy, który zasysa płomienie pod warstwę ocieplenia. W takiej sytuacji, nawet jeśli do pożaru doszło jedynie np. na parterze budynku, ogień może się szybko rozprzestrzenić. Nałożenie zaprawy klejowej punktowo oraz na obwodzie płyty styropianowej po prostu zapobiega takiej sytuacji, ponieważ wykonane „ramki” z kleju zamykają powietrze w obrębie danej płyty i nie dopuszczają do rozprzestrzeniania się ognia właśnie pod powierzchnią ocieplenia. Klejenie styropianu na ramki zapewnia dodatkowo odpowiednią szczelność, która jest wynikiem układu zamkniętego stworzonego przez masę do mocowania. Do zalet takiego sposobu klejenia styropianu można zaliczyć także mniejsze ryzyko nieproszonych gości w warstwie izolacyjnej domu, a mowa tu przede wszystkim o tym, że w styropianie klejonym na placki mogą zamieszkać osy, szerszenie bądź inne owady. Klejenie styropianu metodą punktową czy może jednak obwodową? Ta druga metoda na pewno przyniesie Ci więcej korzyści, a wśród nich znajdą się na pewno – trwałość izolacji, mniejsze straty ciepła, bezpieczeństwo i spokój na całe lata. (program egzaminu na uprawnienia

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.