fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Metoda obwodowo-punktowa

Główną metodą, która ma swoje zastosowanie w przypadku klejenia styropianu do ścian jest metoda obwodowo – punktowa. Wówczas przy tej metodzie, którą nazywa się też metodą ETIC klej nanosi się na płyty jedynie w ten sposób. Dlaczego i co to warunkuje? Sprawdź nasz artykuł. (uprawnienia budowlane kontakt)

Klejenie styropianu do ścian
Klejenie styropianu do ścian

Pełne klejenie

Pełne klejenie obwodowe jest w pełni odpowiedzialne za zapewnienie przyczepności termoizolacji. W praktyce oznacza to, że nie mają one tendencji do odkształcania się. Sama fasada zachowuje więc dobry wygląd. Jeżeli tego nie dopełnimy możemy być niemal pewni, że wykonanie tego w niewłaściwy sposób spowoduje w dużej mierze nieszczelną termoizolację, co może zagrozić całemu budynkowy. Klejenie metodą obwodowo – punktową pozwala także na to, by pod płytami nie było powietrza. Dzięki temu płyty są bezpieczne w pełni na działanie wiatru.(uprawnienia budowlane 2022)

Bezpieczeństwo, także pożarowe

Nie jest to tylko wymyślna metoda, która ma na celu przede wszystkim ułatwienie pracy. Tego typu sposób klejenia ma także swoje przełożenie na pożarowe bezpieczeństwo, ponieważ wykonane odpowiednio w pełni chroni przestrzeń pomiędzy ścianą a warstwą termoizolacyjną. Ma to miejsce wówczas, kiedy nałożone pasmo kleju było nieprzerwane. Jest to naturalna bariera dla okna, ponieważ ogień w razie pożaru nie ma tendencji do przedostawanie się na wyższe kondygnacje budynku. Trzeba mieć na uwadze, że choć jest to metoda w pełni zapewniająca bezpieczeństwo to wielu wykonawców nie decyduje się na jej wykorzystanie. Kleją oni jedynie na tzw. placki, co w późniejszym czasie dla nas będzie miało opłakane konsekwencje. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Samo ocieplenie powinno być wykonywanie za pomocą materiałów, które nie rozprzestrzeniają ognia, a ta zasada nie ma przełożenia w klejeniu na tzw. placki. Jeżeli nasi wykonawcy zdecydują się na nie, wówczas pomiędzy poszczególnymi płytami styropianu a murem tworzy się przestrzeń, która jest wypełniona powietrzem. I choć ogień z pewnością się nie rozprzestrzeni to spalić się musi. Powstaje wówczas podciśnienie, które zasysa płomienie bezpośrednio pod wykonaną warstwę ocieplenia. Nie mamy w takiej sytuacji pewności, że ogień się zgasi, a dodatkowo może się znacząco rozprzestrzenić. Jeżeli jednak wykonawcy wykonają klejenie styropianu metodą obwodowo – punktową wówczas do tego typu sytuacji nie ma prawa dość. Jest to zapewnione poprzez ramki, które zapewniają brak rozprzestrzeniania się ognia pod powierzchnią ocieplenia. Dzięki temu zapewniona jest także szczelność, więc to będzie stanowiło skuteczną barierę dla nieproszonych gości, jakimi mogą być owady czy szerszenie. Warto więc zdecydować się na zastosowanie metody obwodowo – punkowej, ponieważ nie dość, że niesie za sobą szereg korzyści to jeszcze zabezpiecza nas przed ewentualnymi, niepotrzebnymi i niebezpiecznymi zdarzeniami. (program egzaminu na uprawnienia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com