fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kleje

Do doklejania kafelek PCW na podkładzie gipsowym da się używać kleju Polacet po wcześniejszym zagruntowaniu podkładu gipsowego klejem wymieszanym z wodą w równych proporcjach. Klej lateksowy ekstra w połączeniu z cementem 250 w proporcjach 1:2 może zostać wykorzystany tylko na podkładzie cementowym. (uprawnienia budowlane kontakt) Klej rozpuszczalnikowy Butapren B może zostać użyty tylko w sytuacji sklejania kafelek PCW w miejscach nastawionych na wilgotność i na podkładach wrażliwych na wodę. Podczas używania tego kleju trzeba zapoznać się z bardzo wymagającymi zasadami bhp. Kafle przywożone z ich miejsca przechowywania muszą chociaż dobę stać w temperaturze, w jakiej później będą umieszczane. Rozmieszczanie kafelek i dobranie barw muszą zostać wypisane na planie roboczym. Technika klejenia i przebieg robót są zależne od typu kleju. (uprawnienia budowlane 2021)

Kleje i ich użyteczność
Kleje i ich użyteczność

Sposób użycia

W sytuacji używania kleju lateksowego ekstra bądź Polacetu, klej nakłada się na pokład, a potem powoli dokleja się kafelki. Podczas wykorzystywania kleju Butapren B warto klej nałożyć na obie sklejone płaszczyzny, i na podkład i na kafelki, później zaczekać na odparowanie rozpuszczalnika z kleju. Po zobaczeniu, że klej jest suchy nanosi się kafelki idealnie we wskazanym punkcie i przyciska do podkładu. Podczas rozmieszczanie kafelek warto patrzeć na to, by wszystkie kafelki były prawidłowo przyciśnięte do podkładu. (uprawnienia budowlane program) Ewentualne ubrudzenia kafelek klejem trzeba szybko likwidować. Podłogi z kafelek PCW trzeba wykańczać listwą. Taka podłoga musi być konserwowana z użyciem past woskowych. Punkty mocniej brudne da się usuwać ciepłą wodą z mydłem.

Klej dyspersyjny

Podczas wykorzystywania klejów dyspersyjnych doklejanie arkuszy wykładzin może zachodzić dwoma metodami.

Ta pierwsza skupia się na tym, że pierw dokleja się arkusze wykładziny do podkładu, z pominięciem pasków o rozpiętości 50cm, a potem po przecięciu obu wchodzących na siebie arkuszy odwija się krawędzie obu arkuszy na pełne długości, zawleka widoczny pas podkładu klejem i dokleja do płaszczyzny. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Ta druga skupia się na tym, że dopasowanie krawędzi arkuszy przez przecięcie ich wzdłuż zakładu zachodzi jeszcze przed doklejeniem. Potem odwija się arkusze do połowy długości, zawleka klejem widoczny kawałek podkładu i nanosząc go po kolei, dociska mocno do podkładu.

Podkład

Podkład musi spełniać pewne wymogi. Wilgotność podkładu musi zostać skontrolowana zanim zacznie się jakiekolwiek prace. Przez nie dużą obszerność i elastyczność tworzywa płaszczyzna podkłady musi zostać wyrównana sposobem szpachlowania z wykorzystaniem jednej z mas. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Do naklejenia wykładziny da się podejść po pełnym wyschnięciu rzędu wyrównującego, jego oszlifowaniu i oczyszczeniu płaszczyzny z kurzu i resztek. Na dobę przed zaczęciem doklejania warto wykładzinę rozłożyć z rulonów, rozciąć na arkusze o długości pokoju w jakim będą kładzione (+5cm) i luźno rozmieścić na podkładzie. Krawędzie arkuszy muszą wchodzić na siebie nawzajem, robiąc zakłady rozpiętości 2-3cm. Arkusze muszą zostać rozmieszczane w taką stronę, żeby spoiny wśród nich biegły prostopadle do muru okiennego i nie wystawały w punktach silnego użytku. Posadzka w bruzdach musi zostać zrobiona przez dobre nacięcia w arkuszu, a nie poprzez sztukowanie wykładziną. Doklejanie wykładzin z PCW może zachodzić dzięki klejom kontaktowym bądź dyspersyjnym. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com