fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kierownik – ważna funkcja na placu budowy

W nowoczesnych typach budynków można uzyskać coraz lepsze wyniki dotyczące budowy nowych rodzajów obiektów. Nie chodzi tu tylko o jakość zastosowanych materiałów, lecz także o inne czynniki powiązane z szybkością przeprowadzanych budowlanych prac. Należy mieć odpowiednie podejście oraz właściwie zorganizować prace (nauka do uprawnień budowlanych). Oprócz inwestora oraz projektanta ważną osobą na budowie jest kierownik. Zakres jego obowiązków jest szczegółowo określony w prawie budowlanym. Kierownik budowy uczestniczy w całym procesie budowlanym i zarządza wszystkimi wykonywanymi pracami. Pilnuje aby prace były wykonywane zgodnie z pozwoleniem na budowę oraz zgodnie z zatwierdzonym budowlanym projektem. Ważne są także obowiązujące normy i przepisy budowlane.

kierownik budowy
kierownik budowy

Brak jednego z czynników

W sytuacji, gdy zabraknie choć jednego z czynników, wszystkie dotychczasowe prace na budowie mogą okazać się przeprowadzane w sposób niewłaściwy (testy 2021 uprawnienia). Należy wziąć pod uwagę, że końcowy efekt pracy będzie się wiązać z niepowodzeniem. Aby temu zapobiec należy mieć na placu budowy odpowiednio przygotowaną osobę, która będzie pełnić funkcję kierownika. Powinien on znać się faktycznie na swoim fachu. Kierownik potrafi zorganizować pracowników i na bieżąco nadzoruje efekty wykonywanych prac, jakie mają miejsce na budowie. Podstawę stanowi tu odpowiednie zmotywowanie pracowników do pracy oraz właściwy podział zdań.

Zdobywanie doświadczenia przez pracowników

Zdobywanie doświadczenia może odbyć się tylko poprzez faktyczne uczestniczenie w pracach budowlanych. W taki sposób można nauczyć się, czym jest solidne budownictwo a kierownik na budowie zapewne pomoże podczas nadzoru wszystkich prac. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nadzorca danej budowy na własną odpowiedzialność nadzoruje tempo postępowania prac oraz kontroluje, czy są one wykonywane w bezpieczny sposób. Podstawą podczas wykonywania prac na budowie jest przestrzeganie zasad dotyczących BHP. Nie stosując się do tych zasad, nie możemy myśleć o żadnych pracach budowlanych (uprawnienia budowlane – egzamin).

Za co odpowiedzialny jest kierownik?

Przede wszystkim kierownik przyjmuje na siebie odpowiedzialność zawodową. Jeżeli podczas prac budowlanych nie będzie przestrzegać prawa budowlanego, może on zostać ukarany. To samo dotyczy sytuacji, gdy prace nie są wykonywane zgodnie z zasadami BHP, czy też niedbałe wykonywanie swoich obowiązków lub kiedy jego działania spowodują szkody materialne, środowiskowe, albo co gorsza zagrożenie zdrowia lub życia ludzi. W takim wypadku grożą mu następujące sankcje. Kierownik może dostać samo upomnienie, upomnienie i obowiązek powtórzenia egzaminu na uprawnienia budowlane lub 5-cio letni zakaz wykonywania samodzielnych funkcji i ponowne zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane. Jak widać powyżej, funkcja kierownika jest bardzo ważna, i należy podejść do niej bardzo odpowiedzialnie. Kierownik może także odpowiadać za swoje zaniedbania na podstawie kodeksu cywilnego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com