fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kierowanie budową – zadanie dla kierownika

Z pewnością o tym, kto może kierować budową można łatwo domyślić się po samej nazwie – kierownika budowy. W świetle aktualnego Prawa budowlanego w jego gestii leży kierowanie budową obiektu budowlanego w określonej lokalizacji. Co więcej, kierownik może również kierować rozbudową, nadbudową oraz odbudową takiego obiektu (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Godnym uwagi jest fakt, że zgodnie z prawem kierowanie robotami budowlanymi stanowi samodzielną funkcją techniczną w budownictwie. Kierownik budowy musi zatem  posiadać uprawnienia budowlane w zakresie kierowania robotami budowlanymi w jednej z określonych przepisanym specjalności techniczno-budowlanej. Jeżeli wykonywane roboty są niezgodne ze specjalnością kierownika, wówczas musi on ustanowić na to miejsce  odpowiedniego kierownika (uprawnienia budowlane 2021).

Kierowanie budową – zadanie dla kierownika

Kierownik budowy – prawa i obowiązki

Należy zwrócić uwagę na to, iż funkcja kierownika budowy różni się od funkcji kierownika takich robót budowlanych jak remont, przebudowa, montaż lub rozbiórka obiektu budowlanego. Istotnie kierownik budowy oraz pozostali kierownicy wspomnianych robót budowlanych są uczestnikami procesu budowlanego (egzamin na uprawnienia budowlane). W świetle art. 24 ust.2 ustawy Prawa budowlanego zarówno kierownika budowy, jak i pozostałych kierowników obowiązują prawa oraz obowiązki.

Czy zawsze trzeba zatrudniać kierownika budowy?

Istotnie do mniejszych projektów wystarczy zaangażować osobę, która posiada uprawnienia do kierowania robotami budowlami. Wówczas można powierzyć jej nadzór nad wszystkimi pracami (program na uprawnienia budowlane). Jednak w przypadku większych obiektów budowlanych zatrudnienie kierowników robót w poszczególnych specjalnościach jest po prostu konieczne. Godnym uwagi jest fakt,  ze najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie kierownika budowy, który posiada uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Wynika to ze specyfiki początkowych prac, jakimi są budowa i wykonywanie. Z pewności na kolejnych etapach może być konieczne zatrudnienie innych kierowników (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane). Mogą być to osoby ze specjalnością inżynieryjną w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Jak również inżynieryjną w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com