fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Obrzeża kafli

Obrzeża kafli z kierunku biegów mają właściwe wyżłobienie rodzaju Resting do wsparcia kafli biegowych z rzędem lastryko cofniętą o 11cm od umieszczenia złącza, jakie uzupełnia się lastrykiem po zestawieniu klatki schodowej, a od kierunku murów nośnych i poprzecznych – wyżłobienie rodzaju Resting, ale mniejsze o 5cm. Jednak rząd lastryko jest wtedy cofnięty od kierunku granicy o 3cm. Poza głównymi kaflami podestowymi w zunifikowanych klatkach pojawiają się też:

-kafle uzupełniające, (uprawnienia budowlane kontakt)

-kafle podestowe dla najwyższych pięter z wsparciem dla jednego biegu,

-zunifikowane części obiektu obrzeży szybów dźwigowych.

Kafle
Kafle

Przewóz i magazynowanie

Zestawienie prawidłowych kafli do zrobienia klatki schodowej musi zostać zawarte w planie obiektu. Magazynowanie i przewóz kafli podestowych musi zachodzić tak samo jak spocznikowych. (uprawnienia budowlane 2021)

Kafle podestowe unosi się za pomocą żurawia montażowego dzięki powszechnemu trawersowi z zawiesiami linowymi, tak samo jak kafle spocznikowe. Jednak kafle kanałowe unosi się i zakłada dzięki rączkom montażowym we froncie kafli. Na murach nośnych wspiera się je wedle reguł panujących podczas rozmieszczania stropów. W prefabrykowanych zunifikowanych częściach klatek schodowych zaplanowano też luki dla zrobienia instalacji sanitarnych oraz elektrycznych. (uprawnienia budowlane program)

Prefabrykowane części balustrad bywają dopasowane do długości biegów i rozpiętości duszy wśród dwoma biegami zunifikowanych klatek prawoskrętnych. Potrafią one być jedno lub dwupowierzchniowe. Barierki jednopowierzchniowe używa się w klatkach schodowych posiadających rozpiętość 7cm i długość biegu 250 oraz 280cm. Jednak barierki dwupowierzchniowe używa się w klatkach schodowych rozpiętości duszy 24,27,54,87cm i długości biegów 250, 280, 350cm. Barierki dwupowierzchniowe zakłada się poprzez doczepienie przęseł barierki do biegów klatki schodowej, a potem do umieszczenia łączników. Do doczepienia przęseł barierek przydają się śruby M20, dla jakich w biegach klatki widnieją tuleje metalowe z prawidłowym gwintem. W punktach gdzie umiejscowienie było trudne, barierki muszą być zamocowane dzięki zabetonowaniu kotwi.

Kafle spocznikowe

Kafle spocznikowe od strony biegów schodowych posiadają idealnie wyprofilowane obrzeże dla wsparcia kafli biegowych, a rząd lastriko bywa o 11cm cofnięty co do obrzeża kafli od kierunku biegów.

Każda kafelka spocznikowa posiada cztery wżłobienia na dole części, po dwie od kierunku murów nośnych dla wsparcia kafli na kątownikach umocowanych do murów nośnych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Kafle spocznikowe podczas magazynowania i przewozu rozmieszcza się rzędami w pozycji wbudowania na podstawkach z drewna obszerności 38mm. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Maksymalny zwis przewożonego kafla nie może być większy od 30cm. Transportowane kafle w paru rzędach warto uchronić przed ruszaniem się.

Montaż kafli

Kafle unosi się w pozycji wbudowania, robi się to za pomocą żurawia montażowego dzięki uniwersalnym trawersem z zawiesiami linowymi i rączkami, jakie zaczepia się do rączki przewozowej umieszczonej do tulejki 0.25mm z gwintem środkowym 0.20mm. Długość kafli bywa o 4cm krótsza od rozmiaru na osiach murów, na jakich są widoczne, jednak ich rozpiętość bywa dopasowywana do rozpiętości podstaw określonych w zunifikowanych klatkach schodowych. (program egzaminu na uprawnienia) Przy dłuższych traktach schodowych o bardziej rozpiętych podestach niż rozpiętość zunifikowanych kafli podestowych robi się je z dwóch kafli blisko siebie. W takich sytuacjach kafle podestowe bywają częściami jakie przenoszą masę kafli biegowych. Do zrobienia całej rozpiętości podestu da się używać kafle stropowe używane w obiekcie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com