fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ścianki z kafli rzędowych

Podczas montowania kafli, aby je usztywnić i utrzymać pion podbija się z dołu kliny, a widoczną tą metodą dziurę, zalewa się betonem. Po zestawieniu ścianki zaciera się styki kafli zaczynem gipsowym, a wyboje z płaszczyzny likwiduje się cykliną. Ścianki takie nie potrzebują tynkowania. Ścianki z kafli rzędowych z rdzeniem papierowym komórkowym mają takie świadectwo, że mogą być dopuszczone do używania w budownictwie : nr 146 Mb. Kafle takie zrobione są z kafli gipsowych tynkowych, rozdzielonych rzędem rdzeniowym z papieru, w kształcie jako plastra pszczelego. (uprawnienia budowlane kontakt)

Kafle rzędowe
Kafle rzędowe

Rozmiary kafli rzędowych

Długość 255 czy 260cm, rozpiętość 120cm, obszerność 5cm. Montowanie ścianki z kafli rzędowych zachodzi w ten sposób:

Zaczynamy od przymocowanie wzdłuż ścianki do sufitu i czasem do podłoża listwy kierunkowe, a potem umieszcza się w tych listwach kafle. (uprawnienia budowlane 2021) Różne kafle zestawia się w ściankę na klocki z drewna, umieszczane w gniazda wycięte w rdzeniu papierowym dwóch zestawianych kafli. Ściankę zestawia się z konstrukcją lub dzięki gipsowej masy szpachlowej, lub przez przybicie do listwy umieszczonej przy konstrukcji gwoździami czy wkrętami. Styki kafli bywają śluzowane na pełnej objętości. Po zestawieniu ścianki styki te szpachluje się i okrywa taśmą papierową. Płaszczyznę ścianki na koniec smaruje się powłoką malarską czy innym przydatnym do tego tworzywem. Ścianki z kafli rzędowych zamontowuje się po skończeniu procesów mokrych prac. (uprawnienia budowlane program)

Ścianki z płytek z autoklawizowanego betonu komórkowego

Na ścianki działowe wykorzystuje się, patrząc na ich planowaną obszerność kafli rodzaju 59/12 49/12 oraz 59/6 49/6 zazwyczaj w rodzajach 07 czy 08. Kafle rozmieszcza się na zaprawie cementowo-wapiennej ze zmienieniem miejsca spoin kolejnych rzędów o ½ długości kafla. Podczas szerokości większych od 5m ścianki warto uodparniać zbrojeniem z bednarki czy stali okrągłej. Z części gipsowych używa się do konstrukcji ścianek działowych zazwyczaj bloki o rozmiarach 80x40x8 oraz 80x40x17cm całe czy drążone i kafle rodzaju Pro Monia o rozmiarach 66.7x50x8cm. Ścianki z bloków muruje się z wiązaniem spoin pionowych tak samo jak ścianki z cegły, korzystając z zaprawy wapienno-gipsowej. (akty prawne uprawnienia budowlane) Ścianki z kafli Pro Monia robi się tak, że pierwszy rząd kafli rozmieszcza się na rzędzie zaprawy gipsowej, a potem na rzędzie kafli umieszcza się je na sucho, zestawiając na wpust oraz pióro, w jakie wyposażone są poziomie płaszczyzny styku. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wznoszenie ścianki

 Ściankę wznosi się na całą rosłość pokoju, zostawiając na górze wolne miejsce o rozpiętości blisko 5mm. W tak rozmieszczonej ściance zaciera się szpachlówką gipsową spoiny i powstałą lukę, zostawiając w niej w punktach styku kafli luki. W te luki umieszcza się luźną zaprawę gipsową, jaką zapełnia się kanaliki pojawiające się w stykach kafli, wiążąc tak każdą część ścianki. (program egzaminu na uprawnienia)

Ścianki robi się z kafli całych z gipsobetonu o niedużym wypełniaczu naturalnym, trociny czy słoma, albo z kafli otworowych wielokanałowych. Kafle całe do ścianek działowych posiadają zazwyczaj rozpiętości 60cm, obszerność 7cm. Płaszczyzny stykowe są wystające z jednego kierunku na wpust, z drugiego na pióro.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com