fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Żelbetowe kafle dachowe z dwoma żebrami z boku posiadają w budowlach dachowych duże wykorzystanie. Dla otrzymania odpowiednio niedużych średnic betonu poleca się używanie betonu o marce nie niższej od 170. Beton musi zostać zagęszczany poprzez wibrowanie albo innym sposobem. Jako zbrojenie poleca się używać gotowych już siatek ze stali węglowej pospolitej jakości o gwarantowanej spawalności o założonej granicy elastyczności 2500 kg/m.  Dla uzyskania współczynnika wnikania ciepła k=1 kafle muszą zostać nadprogramowo ocieplane. (uprawnienia budowlane kontakt) Średnica poprzeczna i podłużna kafla, średnica gotowego stropu i widok kafli z góry zostaje mocno widoczny. Cechą wyróżniającą takie kafle bywa brak żeber, co upraszcza ich zrobienie. W stropie kafle są zdjęte do siebie w dotyk z wygładzeniem styków gładzią z zaprawy cementowej o średniej obszerności blisko 10mm. (uprawnienia budowlane 2022)

Kafle dachowe
Kafle dachowe

Nieduża obszerność kafla

Poprzez niedużą obszerność kafla (25mm), poleca się by wymiary w projekcie zbrojenia nie były duże i aby były faktyczne z rozmiarami wymaganymi na planach. Da się to uzyskać przez używanie spawanego zbrojenia miejscowo, co potrzebuje wykorzystania stali o gwarantowanej spawalności. Jak pokazują wyrywkowe badania, obszerności kafli zakładanych teoretycznie w rosłości 25mm w prawdziwych różnią się podczas używania w tych czasach sposobów zrobienia od 20 do 30mm. Poprzez te różności i możliwość uzyskiwania kafli o obszerności mniejszej od zakładanej teoretycznie poleca się używania zbrojenia jako siatek o ustabilizowanych spawaniach i rozmiarach oczek ochraniających przed wbiciem betonu kafla podczas robót montujących. (uprawnienia budowlane program)

Wózki

Wózki są umieszczone do komór (nawy 4 i 5), gdzie beton bywa poddany zabiegowi naparzania wysokoprężnego. Po skończeniu procesu naparzania wózki z kształtami bywają wyprowadzane z autoklawów i dosunięte do elementów składowych (2 i 3). Suwnice naw 2 i 3 wyjmują kafle z form i składują je na przeznaczonej do tego celu płaszczyzny składowiska. Te same suwnice nakładają potem kafle na środki przewozu, samochody albo wagony kolejowe. Pełny cykl wytwarzania równa się dobę. (akty prawne uprawnienia budowlane) W tym cztery godziny zachodzi powiększenie ciśnienia temperatury w autoklawie, 14 godzin zachodzi proces naparzania w normalnej temperaturze i ciśnieniu, cztery godziny zachodzi wychładzania i pomniejszanie ciśnienia i kolejne cztery godziny są na czynności pomocnicze.

Przykład

Dla zobrazowania da się pokazać, że podczas długości 2.50m z jednej formy uzyskuje się na jedną dobę 28 kafli. Podczas zapełnienia każdego wózka 3 formami i przy w tym samym czasie ułożeniu  w jednej komorze 5 wózków uzyskuje się już 420 kafli. (program egzaminu na uprawnienia) Przymus używania na kaflu gazobetonowym o obszerności 10cm i masie objętościowej 950 kg nadprogramowego ocieplenia dla otrzymania współczynnika wnikania ciepła k=1 bywa wielkim niedopatrzeniem takiego okrycia. Kolejnym minusem bywa wsiąkliwość. Bywa więc ważne by ulepszyć ten sposób. Poprzez pomniejszenie masy objętościowej i pogrubienie kafli 12-14cm otrzymuje się jedno z ważniejszych co do finansów okryć dachowych. Jak wiadomo z opisu przebiegu technologicznego, powiększenie obszerności kafli stanowiłoby zmianę form stalowych bez wymagania zmiany reszty zaopatrzenia zakładu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com