fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jaki styl ogrodu wybrać?

Planując urządzenie własnego ogrodu, warto zapoznać się z różnymi stylami, które są modne. Oczywiście można urządzić ogród według własnych upodobań, jednak warto, zasięgnąć wiedzy odnośnie różnych aranżacji. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

styl ogrodu
styl ogrodu

Ogród wiejski i sentymentalny

Dla osób ceniących swobodny charakter ogrodu, idealny będzie ogród wiejski. Do takich aranżacji pasuje drewniany płot lub ogrodzenia z kamienia. W ogrodzie wiejskim rośnie wiele gatunków kwiatów oraz ziół. Podobny do wiejskiego ogrodu jest ogród sentymentalny. Tutaj nie może zabraknąć altany, małego jeziorka, czy drewnianej huśtawki. Uroku dodadzą fantazyjne lampki i lampiony. W ogrodach sentymentalnych wykorzystuje się różne elementy skalne. Bardzo dobrze prezentują się skalniaki z różną roślinnością. (akty prawne do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Egzotyczne ogrody chińskie

W stylizacji chińskiej ogród musi składać się z nieparzystej ilości elementów. Bardzo ważną zasadą jest zachowanie prostoty i minimalizmu. Ogrody te posiadają głęboką symbolikę, a zarazem cechują się atrakcyjnym aspektem wizualnym. W ogrodach chińskich występują jeziorka czy rzeczki. Woda bowiem symbolizuje  życie. Istotnym elementem są również duże głazy, sterty kamieni, które tworzą wyobrażenie gór. Bardzo ważne są tutaj drzewa. Gdy się je odpowiednio przycina zachowują one oryginalne formy. (akty zgodnie z wykazem Izby Architektów)

Do ulubionych kwiatów ogrodów chińskich należą piwonie, chryzantemy oraz orchidea. Wiele elementów z ogrodów chińskich przejętych jest do ogrodów japońskich. Nawet na niewielkich powierzchniach można stworzyć mini pejzaże japońskie z drzewkami bonzai.(pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Ogród angielski

Ogrody angielskie cieszą się idealnie utrzymanym trawnikiem. Związane jest to ze sporą ilością pracy, podlewaniem, koszeniem, nawożeniem, wertykulacją i odchwaszczaniem, jednakże efekty są bardzo wielkie. Roślinność sadzi się tak, aby celowo wychodziła spod kontroli, to znaczy, by rosła przez całe fugi murów, rozsiewała się w różnych miejscach. Do elementów ogrodu angielskiego należy również obecność dużych trawników i łąk, zazwyczaj plan ogrodu jest nieregularny i asymetryczny, są tworzone i podkreślone nierówności terenu, bardzo często wykorzystywane są źródełka, jeziorka i rzeki. Drzewa rosną w swobodnej  formie, nie są raczej przycinane, występują nieregularne zgrupowania drzew, krzewów ozdobnych i klombów. Dodatkami do ogrodów angielskich są różnorodne rzeźby, donice oraz wazony.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com