fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jaką rolę w przemyśle pełnią blachowkręty?

Wkręty to elementy posiadające szereg zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się je na budowie, ale równie często ma to miejsce podczas remontu, jak i domowych prac naprawczych. Aby odpowiednio ich używać, należy mieć pojęcie o ich możliwościach i rodzajach. Poznajmy więc wkręty od strony zastosowania i dowiedzmy się, których do czego używać.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Blachowkręty

Zastosowanie

Blachowkręty są to elementy, które najczęściej wykorzystywane są w celu połączenia ze sobą kilku elementów metalowych bądź do połączenia metalu z innym materiałem. Dodatkowo mogą służyć również łączeniu otworów tworzyw sztucznych. Aby je odpowiednio zastosować, należy wkręcić je do wcześniej przygotowanych otworów. Takie otwory powinny mieć średnicę nie większą niż 1 mm od średnicy całego gwintu. Jest to ważne, ponieważ tylko wówczas będziemy mieć pewność, że nie spowodujemy żadnego rodzaju uszkodzeń. Nie odkryjemy nowego, jeśli powiemy, że najczęściej wykorzystywane są w dekarstwie. Właśnie tam ma miejsce częsty montaż stalowych konstrukcji, do których wkręty są niezbędne. Równie często przydają się w motoryzacji, meblarstwie czy też przy innych pracach naprawczych. Mogą posłużyć także do łączenia paneli ogrodzeniowych ze sobą bądź innych, ogrodowych elementów.   (uprawnienia budowlane 2022) 

Wkręty do stali

Wśród najbardziej popularnych wkrętów do stali wyróżniamy:

  • Wkręty przeznaczone do płyt warstwowych – dzięki nim możliwe jest połączenie płyty warstwowej i stalowej konstrukcji. Dodatkowo możemy wybrać blachowkręty, które są samowiercące.
  • Blachowkręty samowiercące – ich budowę wyróżnia stożkowy łeb. Sprawdzą się idealnie w przypadku połączenia ze sobą elementów o niedużej twardości do stalowej powierzchni.
  • Wkręty farmerskie do metalu z łbem podkładkowym – jest on obecnie najpopularniejszy, ponieważ dzięki niemu nie mamy do czynienia ze zjawiskiem korozji. Mają płaski łeb, który jest zdecydowanie bardziej szeroki niż inne wkręty. Są najczęściej wykonane ze stali, a czasami powleczone są ocynkiem lub powłoką fosfarowaną. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Pod względem budowy łba, wyróżnić możemy wykręty:

  • Wkręty samowiercące z łbem sześciokątnym
  • Wkręty samowiercące z łbem talerzykowym
  • Wkręty samowiercące z łbem soczewkowym
  • Wkręty samowiercące z łbem walcowatym
  • Blachowkręt samogwintujący ze skrzydełkami
  • Blachowkręty z łbem talerzykowym
  • Farmery z podkładką.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Każdy taki wkręt ma różne średnice i długość samego gwintu. Jeżeli chodzi o najbardziej popularne i uniwersalne blachowkręty to najczęściej ich średnica waha się od 4,2 do 6,3 mm. Jeżeli chodzi o ich długość, to zazwyczaj wybierane są te w przedziale od 9,2 do 75 mm. Jeżeli nie wiemy, jaki blachowkręt powinniśmy wybrać, należy podjąć pewne obliczenia. Mowa przede wszystkim o tym, by dokładnie obliczyć, na jaką głębokość materiału trzeba się wkręcić. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza w przypadku chęci uzyskania bardzo solidnego i stabilnego mocowania.  (uprawnienia budowlane program)  

Ceny

W przypadku cen blachowkrętów nie mamy do czynienia z wieloma czynnikami, które mogłyby wpłynąć na ich cenę. Jest ona przede wszystkim uzależniona od producenta, ale także od tego, jakich potrzebujemy oraz w jakiej ilości. Aby to odpowiednio ocenić, należy określić swoje zapotrzebowanie na nie na jeden 1m2 w kontekście powierzchni konstrukcji. To powinno wystarczyć, by odpowiednio dobrać blachowkręty niezbędne dla siebie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com