fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak zagospodarować przestrzeń przed domem?

Przestrzeń wokół domu jest bardzo ważna, wpływa na całokształt działki, może również uatrakcyjnić sam dom. Przestrzeń wokół domu to wizytówka całej posesji. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

przestrzeń przed domem
przestrzeń przed domem

Odpowiednio przygotowany podjazd

Podjazd pod domem powinien być odpowiednio utwardzony, wygodny i by spokojnie można było wjechać samochodem na teren posesji. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju działki oraz powierzchni. Jeżeli posiadamy sporą działkę możemy przygotować sobie odpowiedni podjazd,  a także dodatkowy plac utwardzony, na którym będzie można umieścić inne samochody. W celu wykonania podjazdu wykorzystuje się kostkę brukową, kostkę granitową, klinkier brukowy. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

W przypadku nierówności terenu np. skarp możemy je wykorzystać jako element zdobniczy. Na skarpach sadzi się różnorodne krzewy ozdobne, które pięknie wyglądają, a także stanowią zabezpieczenie terenu. Rośliny dobiera się ostrożnie, ponieważ na skarpach ziemia szybko wysycha. W tym przypadku przed osuwaniem się ziemi chronią ją korzenie, kłącza roślin. Można również wykorzystać jako dodatek zabezpieczenia skarp ażurowe płyty, w których sadzi się kwiaty. (testy uprawnienia architektoniczne)

Na skarpach wykorzystuje się również maty ochronne, czy kotwy stabilizujące w gruncie. Zakopuje się je w ziemi na głębokości około 50 cm. Jednym rozwiązaniem jest wypełnienie ich żwirem, natomiast można również zasypać je ziemią i posadzić kwiaty lub trawę.

Wśród roślin, które możemy sadzić są tojeść rozesłana, runianka japońska, barwinek pospolity, jasnota plamista, gajowiec żółty, konwalia majowa, poziomka indyjska. Polecane są one zwłaszcza na stoku północnym, ziemia ta jest bardziej nawilżona i chłodniejsza, jest stabilniejsza na osuwanie.

Bardzo ważnym elementem  jest  również ogrodzenie. Dopasowuje się je najczęściej  do stylu domu, a także barierek na balkonach. Można wykonać je z drewna, metalu czy kamienia. Popularne są np. są ogrodzenia gabionowe, gdzie wykorzystuje się metalowe konstrukcję oraz wypełnienie materiałem kamiennym. Atrakcyjne wzornictwo posiadają również ogrodzenia z meteoplastyki. (program na uprawnienia architektoniczne)

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com