fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wieniec to belka zbrojona wykonana z betonu. Jego zadaniem jest spięcie konstrukcji domu na wysokości stropu oraz ścianek kolankowych. Ale z uwagi na to że jest zrobiony z betonu, może stanowić mostek termiczny w ścianie, więc należy go ocieplić. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Zewnętrzne ściany domu muszą skutecznie chronić dom przed utrata ciepła. Dlatego do ich budowy należy wybrać odpowiednie materiały. Obecnie najczęściej stawia się ściany dwuwarstwowe które ociepla się styropianem. Gdy jednak w domu będą stały ściany jednowarstwowe, ich funkcje termoizolacyjną pełni jedynie materiał murowy w połączeniu z tynkiem. Warto więc dowiedzieć się co zrobić by wieniec nie stał się mostkiem termicznym. (uprawnienia budowlane)

Jak wykonać ocieplenie wieńca
Jak wykonać ocieplenie wieńca

Czym jest wieniec

Wieniec to zbrojona belka z betonu, która znajduję się na każdej kondygnacji budynku na wysokości stropu. W ścianach warstwowych ma taką samą szerokość jak mur. Jego głównym zadaniem jest wzmocnienie oraz spinanie ścian zewnętrznych budynku tak by nie rozeszły się na boki pod ciężarem dachu i ścian wyższej kondygnacji. (uprawnienia budowlane testy)

Ocieplanie wieńca

W ścianie dwuwarstwowej warstwa ocieplenia powinna mieć niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz grubość 15-20cm. Do tego celu można wykorzystać styropian grafitowy. Taką sama warstwę izolacji można zastosować również do wieńca. W domu energooszczędnym można zastosować grubsza izolację wieńca by zachować lepsze parametry cieplne, jednak wiąże się to z koniecznością zmniejszenia szerokości wieńca by licował się ze ścianą. (akty uprawnienia budowlane)
W ścianie trójwarstwowej wieniec wykonuje się w ścianie nośnej. W warstwie osłonowej nie jest już potrzebny. Mury łączą stalowe kotwy i je stabilizują. Między ściana nośna a osłonową umieszcza się ocieplenie, które na całej wysokości powinno mieć równą grubość.
W ścianie jednowarstwowej ocieplenie wieńca wygląda inaczej niż w przypadku ścian wielowarstwowych. Materiały murowe są odpowiednio dobrane, dzięki czemu pełnia funkcję termoizolacji. Ściany jednowarstwowe są grubsze niż wielowarstwowe i nie stosuje się w nich dodatkowej warstwy ocieplenia. Termoizolacje zapewnia powietrze zawarte w porach betonu komórkowego lub wełna mineralna bądź perlit umieszczone w środku pustaków. Żeby uniknąć powstania mostka termicznego z wieńca, należy go zwęzić na tyle by można było go ocieplić warstwą termoizolacji o grubości 5-10cm. Z zewnątrz wieniec należy obmurować cienkimi płytami przeznaczonymi do tego celu które będą stanowić szalunek tracony.
Na wieńcu w ścianie kolankowej montuję się murłatę która będzie stanowić podporę dla więźby dachowej. Miejsce to należy ocieplić. (segregator uprawnienia budowlane) Zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Należy przy tym pamiętać by ocieplenie ścian szczelnie łączyła się z ociepleniem dachu. Szczególną uwagę należy zwrócić na ocieplenie przy murłacie i wykonać je z dużą starannością.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com