fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak wygląda środowisko pracy inżyniera budownictwa?

Inżynier budownictwa wykonuje swoją pracę wszędzie tam, gdzie prowadzi się roboty budowlane, a więc buduje się lub remontuje domy, osiedla, mosty, tunele, lotniska, maszty antenowe, stadiony. W zależności od zajmowanego stanowiska proporcje czasu pracy spędzane w biurze i na terenach budowy są różne. Projektant pracuje głównie w biurze projektowym i we własnym mieszkaniu (o ile jest dostosowane do pracy koncepcyjnej i projektanckiej – np. wyposażone w komputer). Mniejszą część pracy spędza na terenach budów. Podobnie jest w przypadku sprawdzającego, który głównie ocenia projekt, dokumentację techniczną i ekspertyzy.

Praca na budowie

Inżynier budownictwa zatrudniony na stanowisku kierownika budowy (robót) pracuje przede wszystkim na terenie budowy. Często pracują też w biurze, wykonując pracę logistyczną i dokumentacyjną.

Pracując na budowach narażeni są na działanie zmiennej pogody, a także na zanieczyszczenie powietrza pyłami, hałas, rzadziej wibracje i słabe oświetlenie. Na budowach też występują czynniki niebezpieczne dla zdrowia lub życia np.: przemieszczające się maszyny, spadające przedmioty, chybotliwe powierzchnie, materiały łatwopalne. Zagrożenia te nie powodują jednak wystąpienia chorób zawodowych. Mogą natomiast wystąpić przewlekłe choroby narządu ruchu (projektanci) lub głosu (wykładowcy na uczelniach). Prawdopodobne jest też zapadanie na choroby związane z warunkami pracy, np.: reumatyczne lub skutki nieszczęśliwych wypadków.

Praca w biurze

Inspektorzy nadzoru inwestorskiego i budowlanego pracują większą część czasu w biurze, mniejszą na budowach. Ponieważ często nadzorują i kontrolują kilka budów w tym samym okresie, dużą część czasu pracy poświęcają na przejazdy.

Inżynier budownictwa zatrudniony na stanowisku pracownika badawczo – technicznego pracuje przede wszystkim w biurach i laboratoriach. Podobnie jak inni specjaliści w tym zawodzie pracuje też na terenach otwartych (place budów, poligony badawcze), gdzie prowadzi oceny elementów np. fundamentów, ścian, dachów. W laboratoriach przeprowadza przede wszystkim badania materiałów budowlanych.

Inżynier ds. przygotowania produkcji pracuje przede wszystkim w biurze, czasami na budowie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com