fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak uzyskać specjalność sanitarną?

W tym artykule poruszymy kwestie związane ze specjalnością sanitarną. Istotnie jest to skrócona nazwa specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Oczywiście, aby ją uzyskać należy spełnić określone wymagania (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). Jeżeli ktoś chce w tej specjalności zdobyć uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń musi ukończyć studia II stopnia na kierunku odpowiednim. Takimi kierunkami są inżynieria środowiska, inżyniera naftowa, energetyka, inżyniera gazownicza, wiertnictwo nafty oraz gazu. Z pewnością nie można zapomnieć o konieczności odbycia rocznej praktyki w biurze projektowym oraz półtorarocznej na budowie.

Jak uzyskać specjalność sanitarną

Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń oraz kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń

Istotnie wymagania do ww. uprawnień są podobne do tych wspomnianych wcześniej. Ważnym aspektem jest to, iż praktyka na budowie trwa tutaj tylko rok (uprawnienia budowlane – egzamin). Natomiast w przypadku uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń wymagane jest odpowiednie wykształcenie oraz odbycie praktyki zawodowej. Należy skończyć studia II stopnia na ww. kierunkach odpowiednich oraz odbyć 1,5 roczną praktykę na budowie. Można również ukończyć studia I stopnia na kierunkach odpowiednich oraz odbyć 3-letnią praktykę na budowie.

Projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi

Oczywiście wymagania w zależności od specjalności mogą się od siebie różnić. Jeżeli chodzi egzamin na ww. specjalność to, aby do niego podejść trzeba spełniać określone kryteria. I tak należy mieć skończone studia I stopnia na jednym z wymienionych kierunków odpowiednich oraz odbytą roczną praktykę przy projektach. Poza tym konieczne jest odbycie i 1,5 rocznej praktyki na budowie (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Do egzaminu mogą również przystąpić osoby, które skończyły studia II stopnia na kierunku budownictwo i odbyły takie same praktyki.

Jak zdobyć uprawnienia w ograniczonym zakresie?

Istotnie, aby zdobyć uprawnienia w ograniczonym zakresie należy pamiętać o spełnieniu wymogów (egzamin na uprawnienia budowlane). Są nimi ukończenie studiów I stopnia na kierunku odpowiednim i odbycie rocznej praktyki na budowie oraz rocznej przy projektach. Można również mieć ukończone studia II stopnia na kierunku budownictwo i rok praktyki przy projektach oraz rok na budowie. W przypadku uprawnień w ograniczonym zakresie do kierowania robotami konieczne jest ukończenie studiów II stopnia na kierunku budownictwo. Poza tym należy przez 1,5 roku pracować na budowie.

Możliwe jest również ukończenie studiów I stopnia na jednym z kierunków odpowiednich oraz 1,5 roku pracować na budowie. Dopuszczalne jest także skończenie studiów I stopnia na kierunku budownictwo i odbycie 3-letnich praktyk na budowie. Co więcej, należy posiadać tytuł technika lub mistrza bądź dyplom potwierdzających kwalifikacje w zawodzie technika urządzeń sanitarnych, technika gazownictwa, technika inżynierii środowiska i melioracji, technika sieci gazowych, technika sieci cieplnych, technika instalacji i urządzeń sanitarnych, technika sieci i instalacji sanitarnych, technika sieci wodnych i kanalizacyjnych. Oczywiście nie można zapomnieć o konieczności odbycia 4-letniej praktyki na budowie (program do egzaminu na uprawnienia na komputer).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com