fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak odnosi się KKK do patronatu praktyki zawodowej

2014 rok przyniósł do ustawy Prawo Budowlane nowe pojęcie, czyli „patron praktyki”. Jest jednak duża różnica w przepisach pomiędzy praktyką zawodową nadzorowaną przez kierownika, a przez patrona. (materiały do uprawnień budowlanych)

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna odnosi się dość jasno do tej kwestii. A mianowicie, oba te rodzaje przystępowania i dokumentacji praktyki stawiają na tym samym szczeblu. Powodem dla którego takie pojęcie wprowadzono, było poszerzenie możliwości zdobycia zawodu architekta. Różnica między nimi jest głównie formalno-prawna. Jeśli taki stosunek się pojawia wtedy praktyka jest nadzorowana przez kierownika, w sytuacji gdy go nie ma nadzór prowadzi patron. (testy uprawnienia budowlane 2021)

patronat praktyki zawodowej

Patronem praktyki może być np. architekt, który jest naszym krewnym. Dzięki temu nie ma potrzeby podpisywanie żadnej umowy z kierownikiem i możemy odbyć praktykę w warunkach domowych. Innymi słowy praktyka może być swobodnie potwierdzona przez patrona, niekoniecznie kierownika. Nie musi być więc żadnego połączenia służbowego. (wybierz swój program do uprawnień)

Praktyka zawodowa projektowa

Tak więc jeśli mamy w planach podjęcie praktyki zawodowej projektowej, możemy ją odbyć pod okiem patrona. Oczywiście musi być to osoba posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane jak i członkostwo w samorządzie zawodowym. Jednak dzięki nowym zmianom uprawnienia te nie muszą być koniecznie w zakresie nieograniczonym. Aczkolwiek jest mały haczyk. A mianowicie mogą oni nadzorować tylko praktykę osoby, która stara się uprawnienia w zakresie ograniczonym. Zmiany te spowodowały też powstanie dużo więcej miejsc, gdzie można odbyć praktykę projektową.

Początkowo patronat miał też umożliwić skrócenie praktyki nawet do 6 miesięcy. Jednakże ten zapis nie został wprowadzony w życie. Dlatego też jedyną różnicą pomiędzy patronatem, a kierownictwem jest zależność formalno-prawna. (uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com