fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak obliczyć moc grzejnika?

Nie da się ukryć, że zależy nam, by mieć w domu grzejniki, które dobrze będą nam służyć. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego grzejnika. Odpowiedni grzejnik oznacza nic innego jak przede wszystkim dobrą moc grzania. Oczywiście równie ważny jest jego rodzaj. Sprawdźmy, jak należy obliczyć moc grzejnika, by wybrać najlepszy dla siebie, ale także by był w pełni wydajny do interesującego nas pomieszczenia.    (uprawnienia budowlane segregator)  

Moc grzejnika

Dostosowanie do pomieszczenia

Wybór grzejnika nie jest wyborem prostym. Przede wszystkim parametrem, którym należy się kierować jest jego moc. Dzięki określeniu mocy będziemy w 100% pewni, ze pomieszczenie, w którym go zamontujemy będzie odpowiednio ogrzane. Jeżeli więc nasze obliczenia będą złe to wówczas nie spełnimy takiego wymogu i nie będziemy mogli cieszyć się komfortem termicznym. Zbyt mała moc grzejnika nie służy ani naszemu pomieszczeniu ani nam. Podobnie jak w przypadku zbyt dużej mocy grzejnika – niepotrzebnie będziemy marnować energię. Aby określić moc grzejnika należy określić także zapotrzebowanie na ciepło całego domu. Wpływa na to wiele czynników. Między innymi warunkuje to fakt, czy dom jest izolowany i czy dużo jest w nim miejsc, które są nieszczelne. Nasz dom może wskazywać także mniejsze zapotrzebowanie na energię ze względu na obecność użytkowego poddasza. Mowa o tym, że zależne jest to od rodzaju dachu – czy dach jest płaski lub czy ucieka spod niego dużo ciepła. Jeżeli chodzi o uśrednione zapotrzebowanie budynku na ciepło to waha się ono od 60 do ponad 100 W/m2.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Jak obliczyć?

Istnieje jeden wzór, dzięki któremu możliwe będzie obliczenie zapotrzebowania danego domu na ciepło. Przede wszystkim możliwe będzie określenie, jak dane pomieszczenie zapatruje się na ciepło. Niezbędne w uzyskaniu takiej informacji jest to, aby znać powierzchnię danego pomieszczenia i jego zapotrzebowanie na ciepło. Przykładowo, jeżeli nasze pomieszczenie ma np. 8m2 i zapotrzebowanie na ciepło w granicach 80W, wówczas moc grzejnika powinna być na poziomie około 560W. Taka wydajność będzie z pewnością wystarczająca do ogrzania pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował. W internecie możliwe jest także obliczenie mocy takiego grzejnika za pomocą kalkulatorów. Można umieścić w nim znane nam dane i w niemal natychmiastowy sposób uzyskać odpowiedź. Wybór rozwiązania pozostawiamy Państwu.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Stary grzejnik i jego moc

Nie da się ukryć, że problem związany z obliczeniem mocy grzejnika jest wtedy, gdy mamy do czynienia z grzejnikiem starszego typu.  (uprawnienia budowlane program) Mowa tu o takich grzejnikach jak np. grzejniki żeberkowe. Wówczas jedynie, na czym będzie można poprzeć swoje obliczenia jest ilość znajdujących się w nim żeberek. Nie bez znaczenia pozostaje także ich wysokość. Jeżeli więc mamy do czynienia z żeberkami grzejnika, które mają wysokość 90 cm, wówczas moc grzewcza takiego grzejnika wynosi około 230W. Jeżeli mamy do czynienia z żeberkami w ilości około pięciu, wówczas należy przeliczyć moc jednego żeberka mnożąc tę moc przez ich ilość w grzejniku. W przypadku tego typu grzejnik będzie miał moc grzewczą około 1150 W.   (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com